Ponad połowa rodziców kupi dziecku prezent na koniec roku szkolnego

Średnio respondenci chcą przeznaczyć na ten cel ponad 640 zł - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie RTV EURO AGD przez agencję Smartscope.

Zakup prezentu dla dziecka (swojego, rodziny lub znajomych) na zakończenie roku szkolnego planuje 37 proc. Polaków, przy czym podarunki takie nieco częściej kupują kobiety. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę rodziców dzieci w wieku szkolnym, prezent zamierza kupić ponad połowa z nich (56 proc.).

Na liście prezentów królują  zegarki i smartwatche (wskazało je 24 proc. badanych), rowery (22 proc.), telefony komórkowe (20 proc.), hulajnogi (15 proc.) oraz tablety (15 proc.). Nieco mniejsza grupa respondentów chce nagrodzić dzieci wyjazdem wakacyjnym (9 proc.) czy dodatkowym kieszonkowym (9 proc.). Średni planowany wydatek na taki cel to ponad 640 zł, przy czym rozpiętość kwot jest duża: 21 proc. badanych zamierza przeznaczyć na ten cel mniej niż 100 zł, 22 proc. – od 100 do 300 zł, ale zamożniejsi Polacy planują wręczyć dzieciom prezenty za kwotę przekraczającą 1000 zł (17 proc.).

– W czerwcu klienci byli szczególnie zainteresowani smartfonami i zegarkami, zarówno tradycyjnymi, jak i wersją smart – komentuje Grzegorz Wachowicz, dyrektor ds. handlu i marketingu w RTV EURO AGD. – Rosła także sprzedaż pojazdów mikromobilnych, ale wpływ na to ma również znakomita aura, sprzyjająca korzystaniu z hulajnóg i hoverboardów. Popularne są także konsole, gry i akcesoria gamingowe oraz tablety.

Badanie zostało zrealizowane przez agencję badawczą Smartscope pod koniec maja 2019 r. na panelu internetowym na próbie 560 osób.

Paweł Piasecki 887 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.