Rekord na aukcji sztuki online w Polsce

Obraz Wojciecha Fangora "M44" został wylicytowany na aukcji DESA Unicum za kwotę niemal 1,3 miliona złotych.

Ostatecznie uzyskana kwota jest znacznie większa od wcześniejszych szacunków (700-900 tysięcy złotych). Zmarły w 2015 r. Wojciech Fangor - współtwórca polskiej szkoły plakatu, malarz, grafik i rzeźbiarz - jest jednym z najbardziej cenionych artystów polskich drugiej połowy XX wieku. Inny jego obraz, "M39", został sprzedany na tradycyjnej aukcji zorganizowanej przez DESA Unicum w listopadzie 2018 r. za rekordową kwotę 4,72 mln zł.

Na aukcji online DESA Unicum padł również rekord na pracy Andrzeja Nowackiego – ponad 106 tys zł. Jeszcze nigdy nie zapłacono tyle za pracę tego artysty. Licytacja obrazu startowała od 20 tysięcy zł. Obrót  – blisko 2,5 mln zł – to kolejny rekord - do tej pory żadna licytacja online nie zbliżyła się nawet do takiej kwoty.

Na rynku sztuki online w Polsce do tej pory pojawiały się zazwyczaj prace tańsze, a nawet gorszej jakości. DESA Unicum tym razem wystawiła do sprzedaży w internecie obiekty najważniejszych twórców sztuki współczesnej takich jak: Ryszard Winiarski, Wojciech Fangor, Henryk Stażewski, Victor Vasarely czy Julian Stańczak. Licytować można było poprzez stronę internetową (bid.desa.pl) i za pomocą mobilnej aplikacji, którą DESA Unicum, jako pierwsza na polskim rynku, uruchomiła na początku tego roku.

– Aukcja zanotowała bardzo wysoki obrót, a cena za pracę Fangora w żaden sposób nie ustępuje kwotom osiąganym na licytacjach tradycyjnych. Jestem pewien, że to jednak dopiero początek rozwoju rynku sztuki online w Polsce. Wkrótce może on stanowić znaczący procent całej sprzedaży – mówi Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

W tym roku DESA Unicum organizuje kolejne 15 aukcji online. Dwie z nich już się rozpoczęły. Na pierwszej, trwającej do 1 lipca br., licytowane są obiekty ze szkła projektu Eryki i Jana Drostów, a druga, kończąca się 8 lipca, to aukcja "Polski plakat filmowy". Można na niej kupić prace tak znanych artystów jak właśnie Wojciech Fangor (plakat do filmu Andrzeja Wajdy "Niewinni czarodzieje") oraz m.in. Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec, Franciszek Starowieyski, Andrzej Pągowski, Waldemar Świerzy czy Jan Lenica.

Światowy rynek sztuki online ma bardzo obiecujące perspektywy rozwoju. Według raportu European Fine Art Foundation w roku 2018 osiągnął wartość 6 miliardów dolarów. To wzrost o 11 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Udział sprzedaży internetowej w całym rynku sztuki to dziś już 9 proc.

Jak zarejestrować się i licytować?

Wystarczy założyć konto w serwisie licytacji online DESA Unicum. Można to zrobić zarówno poprzez stronę internetową, jak i darmową aplikację mobilną. Po potwierdzeniu tożsamości, zatwierdzony zostanie udział w aukcji. Następnie można już przejść do składania oferty, wybierając maksymalny limit na poszczególne, interesujące nas obiekty. Licytacja każdego obiektu rozpoczyna się od ceny wywoławczej. Podczas każdego przebicia oferty, klient zostanie powiadomiony o tym fakcie e-mailem. W przypadku, gdy na dany obiekt jest więcej niż jedna oferta, system automatycznie wybierze tego klienta, którego maksymalny limit jest większy. Jeśli maksymalne oferty są identyczne u kilku osób, wygra ten klient, który złoży ofertę jako pierwszy.

Najprościej rozpocząć przygodę z licytowaniem dzieł sztuki online od obejrzenia poniższego poradnika wideo przygotowanego przez DESA Unicum.

Paweł Piasecki 1030 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.