Wavemaker: Polacy podzieleni w kwestii zaangażowania marek w LGBTQ+

Blisko połowa polskich internautów uważa, że marki nie powinny angażować się we wsparcie społeczności LGBTQ+. Niekoniecznie stoi to w sprzeczności z ich systemem wartości, 6 na 10 badanych uważa po prostu, że firmy powinny być neutralne światopoglądowo, pokazuje badanie Wavemaker.

45% polskich internautów jest raczej lub zdecydowanie przeciwnych angażowaniu się marek we wsparcie społeczności LGBTQ+, np. poprzez udział w paradzie równości. Pozostałe osoby wyrażają obojętność (29%) lub poparcie (26%).

Wyraźnie częściej zaangażowanie marek w aktywność wokół kwestii LGBTQ+ popierają kobiety (31% wobec 20% mężczyzn), ale co ciekawe, badanych nie różnicują istotnie wiek, zamożność czy miejsce zamieszkania.

Choć wsparcie dla zaangażowania jest na pewno związane ze światopoglądem respondentów, nawet wśród uczestników parad równości nie ma pełnej zgody co do tego, czy marki powinny się wspierać społeczności LGBTQ+ Wśród uczestników parad 53% pozytywnie ocenia taką aktywność marketerów, a niemal 30% sprzeciwia się komunikowaniu wsparcia mniejszości. Takie postawy badanych wypływają z mocno ugruntowanego wśród polskich konsumentów przekonania, że firmy powinny być neutralne w kwestiach światopoglądowych – 6 na 10 respondentów badania Wavemakera podpisuje się pod takim stwierdzeniem, przy 30% obojętnych i zaledwie 12% badanych, którzy zaangażowania marek wyraźnie oczekują.

A jakie marki ze wsparciem LGBTQ kojarzą polscy konsumenci? Badanie Wavemakera pokazuje, że w
rankingu prowadzą brandy z kategorii rozrywka, jak Google, MTV czy Netflix. - Chociaż oceny konsumentów są podzielone, nie wynika z nich jednoznaczna wskazówka dla marketerów, by angażować lub wystrzegać się tematów związanych z LGBTQ – mówi Paweł Gala, CEO Wavemakera. - Ponad połowa konsumentów badanych przez Wavemakera podejrzewa czysto marketingowe intencje firm angażujących się we wsparcie mniejszości. Opierając się wyłącznie na postawach konsumentów, marki ograniczają ryzyko i pozostają neutralne światopoglądowo. Niektóre jednak kwestionują status quo, wytyczają trendy i w dłuższej perspektywie na tym zyskują, jak choćby Ben & Jerry's – komentuje Gala.

Wavemaker badał postawy konsumentów wobec zaangażowania marek we wsparcie LGBT w czerwcu
2019 r. metodą wywiadów internetowych wśród 1 tys. polskich internautów.

Maciej Florek 2391 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.