Junior od Warexpo: bardziej smart i więcej city

Prototypowy nośnik digital signage i zarazem wielofunkcyjny mebel miejski przeszedł już półroczne testy.

Warexpo zadało sobie pytanie, jak jeden nośnik digital signage może połączyć skuteczną reklamę wpisaną w przestrzeń publiczną, dobrze zaprojektowaną komunikację wizualną oraz dostęp do informacji i funkcji przydatnych na co dzień mieszkańcom miasta i turystom. Odpowiedzią był Junior – prototypowy wielofunkcyjny mebel miejski, zainstalowany w Warszawie przy ul. Chmielnej w listopadzie 2018 r. Po 6 miesiącach testów czas na podsumowanie jego dotychczasowego funkcjonowania.

Junior umożliwia wyświetlanie treści reklamowych na dwóch 75-calowych ekranach LCD. Jest przyjazny i użyteczny dla przechodniów – wyposażono go w 4 porty USB, przez które można ładować smartfony i inne urządzenia mobilne. Dzięki przyciskom „Informacje miejskie” i „Mapa” Junior oferuje mieszkańcom i turystom dostęp do ważnych komunikatów oraz zorientowanie się w najbliższej okolicy. Przez pół roku z funkcji tych skorzystano 12 560 razy. Udostępnia także darmowe Wi-Fi – w ciągu 6 miesięcy logowano się do niego 1000 razy. To dużo, biorąc pod uwagę stosunkowo wysoką dostępność bezpłatnego internetu w Warszawie.

– Nowością dodaną w maju tego roku jest aktualizowana w czasie rzeczywistym informacja o stanie powietrza w Warszawie. Dane te wyświetlane są na górnym pasku ekranu w postaci intuicyjnych infografik – podkreślił prezes zarządu Warexpo Marcin Ochmański. Informacje pobierane są ze strony Warszawskiego Indeksu Powietrza (http://wip.um.warszawa.pl/) i pokazują pomiary z wszystkich aktywnych punktów w stolicy. 

– Kolejną wartością dodaną dla mieszkańców są przygotowywane przez nas treści towarzyszące reklamom – serwis echo_waw (https://warexpo.pl/projekty/junior/). Uwagę przechodniów przyciągają informacje ważne z punktu widzenia społeczności lokalnej, ale także ciekawostki, np. o której dokładnie godzinie Warszawę rozświetliły pierwsze latarnie elektryczne, dlaczego w 1857 roku stołeczni szklarze mieli nawałnicę zleceń, oraz jak w latach 30. XX wieku randkowała Warszawa – dodał Ochmański. W ciągu 9 tygodni od startu serwisu treści wyświetlane były łącznie przez 688 godzin, co stanowi ok. 1/3 wszystkich emisji w tym czasie.

Junior zaprojektowany został przez zespół Towarzystwa Projektowego, autorów m.in. Miejskiego Systemu Informacji w Warszawie. Panel górny zaprojektowała Ania Światłowska, a projektantką mapy jest Marta Baranowska. Serwis echo_waw tworzą Magdalena Skrętkowicz i Wojciech Pawliński. Partnerami serwisu są: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Dom Spotkań z Historią oraz Varsaviada wraz z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Organizacji Uczelnianej Uniwersytetu Warszawskiego.

Warexpo planuje rozbudowę sieci nośników tego typu w Warszawie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.