Ericsson: 5G to przyszłość rozrywki

Nowa generacja sieci komórkowych spopularyzuje m.in. filmy 4K, 8K czy 360° - w streamingu.

Szwedzka firma Ericsson, producent urządzeń i technologii telekomunikacyjnych, przygotowała raport nt. możliwości sieci komórkowych nowej generacji 5G, szczególnie w dziedzinie rozrywki.

Specjaliści z Ericsson ConsumerLab w swoim raporcie wskazują, że sieć 5G umożliwi połączenia z internetem nawet 100 urządzeń mobilnych na każdy metr kwadratowy. To oznacza, że do smartfonów czy laptopów dołączą miliardy nowych maszyn – pojazdów autonomicznych, inteligentnego sprzętu domowego czy czujników kontrolujących nasz stan podczas porannego treningu. Oto pięć przykładów, jak technologia 5G zmieni rozrywkę w niedalekiej przyszłości:

- Po uruchomieniu sieci 5G nie będzie już potrzeby instalowania wielu aplikacji na smartfonach, bo dzięki szybkiej prędkości i wysokiej przepustowości transmisji danych będziemy korzystać z nich w chmurze. Tak samo jak ze wszystkich naszych danych, które automatycznie będą tam zapisywane. Zwalniający sprzęt po zainstalowaniu kolejnej apki czy ostrzeżenia o brakującej pamięci przejdą do lamusa.

- W przypadku sieci 5G opóźnień praktycznie nie będzie, a już na pewno nie będą one zauważalne. Trwające kilka milisekund lub nawet mniej sprawią, że dostęp do sieci będzie odbywać się w zasadzie w czasie rzeczywistym. Wysoki ping w grach sieciowych, który jest zmorą wielu graczy i dotyczy szczególnie osób korzystających z dostępu bezprzewodowego, zniknie.

- Wykorzystanie rozszerzonej czy wirtualnej rzeczywistości zyska nowy wymiar. Możliwe będzie nie tylko podróżowanie bez fizycznego przemieszczania się, oglądanie meczu z wrażeniem przebywania na stadionie, ale też przeniesienie się w centrum wydarzeń ulubionej gry, która nigdy wcześniej nie była tak angażująca.

- Transmisja meczu w jakości 4K, a nawet 8K nie będzie problemem. Do tego dojdzie możliwość samodzielnego wyboru kamery, z której obraz chcemy mieć akurat na ekranie.

- 5G ułatwi popularyzację filmów w formatach 4K, 8K czy 360°, które w ramach streamingu będą dostępne na wszystkich urządzeniach mobilnych. Oglądanie materiałów wideo wysokiej jakości nie będzie już wymagało siedzenia w domu przed telewizorem lub komputerem podpiętym do stałego łącza. Jak wynika z raportu Ericsson ConsumerLab, w ciągu najbliższych 5 lat na oglądanie wideo na urządzeniach mobilnych poświęcimy 3 godziny tygodniowo więcej, z czego godzinę przy wykorzystaniu okularów AR/VR.

Kiedy możemy się spodziewać sieci 5G w Polsce? Sama technologia jest już w Polsce dostępna, ale konieczne jest jeszcze przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G, a w Polsce pierwszym miastem z niej korzystającym będzie Łódź. Jeżeli plany wprowadzenia nowej technologii powiodą się, to sieć komercyjna 5G zacznie działać nad Wisłą około 2022 r. Początkowo będzie dostępna w dużych miastach, na wszystkich autostradach i na najważniejszych drogach ekspresowych.

Maciej Burlikowski 1683 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.