Wojna browarów z gorzelniami

W tle podatki, a naprawdę - konsumpcja.

Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, zrzeszający największych producentów wódki (m.in. CEDC, Stock Polska, Pernod Ricard/Wyborowa, Diageo Polska, Brown-Forman Polska), twierdzi, że producenci napojów spirytusowych są w naszym kraju biznesowo dyskryminowani względem producentów piwa i chce zrównania obciążeń podatkowych. Przytacza dane: producenci wyrobów spirytusowych rocznie odprowadzają 7,5 mld zł podatku akcyzowego, a przemysł piwowarski - 3,5 mld zł, czyli mniej niż połowę tego co branża spirytusowa. Ich zdaniem warto te dane zestawić ze spożyciem poszczególnych rodzajów alkoholu w Polsce. Najpopularniejsze w naszym kraju piwo (prawie 58% spożycia) dostarcza budżetowi państwa zaledwie 30% całości podatku akcyzowego na alkohol, natomiast wyroby spirytusowe (około 35% spożycia) zapewniają prawie 67% wpływów z akcyzy.

- W tej chwili w Polsce producenci wyrobów spirytusowych są dyskryminowani, natomiast branża piwowarska jest traktowana preferencyjnie. Chciałbym podkreślić z całą mocą, że alkohol to alkohol i ma taki sam wpływ na organizm człowieka niezależnie od sposobu podania. W szklance piwa i kieliszku wódki znajduje się ten sam etanol w tej samej ilości, a to oznacza, że nie mają uzasadnienia nierówności w opodatkowaniu pomiędzy poszczególnymi kategoriami napojów alkoholowych - przekonuje Witold Włodarczyk, prezes ZPP Przemysł Spirytusowy.

Producenci wódki postulują więc wprowadzenie jednakowo liczonego podatku akcyzowego dla wszystkich rodzajów alkoholu - wspólnym mianownikiem miałby być 1 gram czystego etanolu zawarty w każdym napoju alkoholowym. - Domagamy się równego traktowania producentów produktów alkoholowych i stosowania takich samych zasad podatkowych. Od razu uspokajam - nie chcemy rewolucyjnych zmian na rynku - proponujemy czteroletni okres przejściowy, w którym systematycznie, co roku stawka akcyzy dla piwa będzie wzrastać - argumentuje Włodarczyk.

Po co ta wojna? Otóż rząd, szukając dodatkowych wpływów do budżetu, planuje w przyszłym roku podwyżkę akcyzy na wyroby alkoholowe o 3%. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów da to państwu 353 mln zł dodatkowych wpływów. Producenci wódki wyliczają, że ich propozycja przyniesie budżetowi dodatkowe 12 mld zł w latach 2020-2023, jako skumulowany efekt wzrostu wpływów z akcyzy i VAT.

Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce "Browary Polskie", zrzeszający trzech największych producentów piwa w kraju (Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec, Carlsberg Polska) wraz ze Stowarzyszeniem Regionalnych Browarów Polskich i Polskim Stowarzyszeniem Browarów Rzemieślniczych wydały oświadczenie, w którym oskarżają producentów wódki o chęć poprawy warunków funkcjonowania sektora napojów spirytusowych, kosztem rynku piwa. Ich zdaniem te propozycje oznaczałyby podwyżkę podatku dla piwa o prawie 300%. Polska stałaby się pierwszym i jedynym krajem Europy, gdzie wódka i piwo opodatkowane byłyby w jednakowy sposób.

"Ze zdziwieniem i niepokojem obserwujemy postulaty branży spirytusowej, które zmierzają od odwrócenia z trudem osiągniętych pozytywnych trendów i powrotu do picia szkodliwego, patologicznego, takiego, które obserwowaliśmy w czasach komunistycznych i które obecnie obserwujemy między innymi w przypadku wódek w małych butelkach [tzw. małpkach - dop. red.]" - czytamy w oświadczeniu branży piwowarskiej.

Producenci piwa wskazują też, że branża spirytusowa, podnosząc argument, że alkohol to alkohol, ignoruje jednak fakt, że koszt wyprodukowania 1 grama alkoholu w piwie jest prawie trzy razy większy od kosztu produkcji 1 grama w alkoholu mocnym. We wszystkich państwach Europy akcyza na piwo jest niższa niż na napoje spirytusowe.

Według szacunków firmy Nielsen w ub.r. Polacy wydali na piwo 16,7 mld zł, o 7,7% więcej niż w 2017 r., natomiast na wódkę - 11,5 mld zł, o 1% więcej niż rok wcześniej.

Maciej Burlikowski 1675 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.