Gdzie na kawę? Na stację benzynową!

Stacje paliw to zdecydowanie numer 1 wśród miejsc, w których Polacy piją kawę poza domem. Najczęściej wymieniane marki, które wskazywane są spontanicznie jako miejsca z kawą to Orlen, McDonald’s oraz Starbucks - wynika z badania Cafe Monitor ARC Rynek i Opinia.

W ostatnich latach rynek kawowy zmienił się w Polsce znacząco. Na popularności bardzo zyskały kąciki kawowe na stacjach paliw, pojawiły się też nowe miejsca, gdzie można wypić kawę takie jak sklep convenience czy piekarnia (np. sieci Gorąco Polecam Nowakowski czy Lubaszka). Po raz pierwszy w wieloletniej historii badania to nie kawa u znajomych okazała się numerem jeden. Stosunkowo wysoko w rankingu miejsc oferujących kawę plasują się restauracje i bary typu fast food, będące - w związku z powszechnym w ośrodkach wielkomiejskich życiem "w biegu" - coraz silniejszą konkurencją dla tradycyjnych kawiarni.

Wśród kawiarni sieciowych najpopularniejszy jest Starbucks, zdecydowanie wyprzedzając Costa Coffee natomiast wśród kącików kawowych Stop Cafe (stacje Orlen) ma prawie trzykrotną przewagę nad Wild Bean Cafe (stacje BP). Wśród sklepów convenience palmę pierwszeństwa dzierży  Żabka ze swoimi Żabka Cafe (48 proc.), pozostałe sieci miały wynik na poziomie 2 proc. i niższym.

- Miejsca, które kiedyś zupełnie nie były kojarzone z możliwością wypicia kawy szturmują rynek – komentuje Dominika Czubatka z ARC Rynek i Opinia. - Picie kawy w sklepie spożywczym jest niemal tak popularne jak w kawiarni czy to sieciowej czy prywatnej. O swój kawałek „toru kawowego” walczą też piekarnie. Co ciekawe, picie kawy w restauracji czy w fast foodzie jest częstsze niż w kawiarni. To pokazuje, jak bardzo zmienia się polski kawosz. Pierwsza kawa często pita jest niejako po drodze, kupiona na stacji paliw czy w sklepie convenience. Z kolei jedząc posiłek na mieście też zwieńczamy go kawą. Dlatego typowe kawiarnie musiały nieco oddać pola innym podmiotom i poszerzać swoją ofertę o słone przekąski niosące znamiona lunchu. Bardzo ciekawy jest spadek zainteresowania kawą u znajomych. Może to wynikać z tego, że coraz częściej ze znajomymi spotykamy się właśnie na mieście - zauważa Czubatka.

Polacy zazwyczaj piją trzy kawy dziennie, najchętniej gorącą, o raczej mocnym smaku i intensywną, lekko kwaśną i bez dodatków syropów. Kawę „na mieście” badani najczęściej piją kilka razy w tygodniu. Co dziesiąty badany robi to codziennie, zdecydowanie częściej mężczyźni niż kobiety. Najczęstszą przyczyną, dla której respondenci sięgają po kawę jest jej smak.

 

Badanie ARC Rynek i Opinia  zostało zrealizowane w czerwcu br. metodą CAWI (ankiety on-line na panelu badawczym epanel.pl) na łącznej próbie 1713 osób w wieku 16-65 lat.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.