ASP i Stroer inaugurują projekt "MetrOdSztuki"

Od 22 lipca na wszystkich stacjach drugiej linii metra w stolicy będzie można zobaczyć najlepsze prace ponad 40 absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z ostatnich 10 lat.

Wystawa jest podsumowaniem 10-lecia projektu „Coming Out”, co roku prezentującego najciekawsze prace dyplomowe absolwentów dziewięciu wydziałów Akademii Sztuk Pięknych (ASP) w Warszawie – Malarstwa, Rzeźby, Grafiki, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów, Scenografii oraz Zarządzania Kulturą Wizualną. Wybrane kreacje będą rozmieszczone na 7 stacjach II linii metra i na ponad miesiąc zajmą wszystkie znajdujące się tam nośniki reklamowe. Jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Europie - czasowa wystawa sztuki w metrze o tak dużej skali i zasięgu.

Za wybór prac i opiekę artystyczną nad wystawą odpowiada ASP. Kuratorem projektu jest prof. Paweł Nowak. Firma Ströer, wyłączny operator nośników reklamowych na II linii metra, jest głównym partnerem i mecenasem inicjatywy.

Organizatorzy zaplanowali specjalną trasę zwiedzania, na której każda praca odsyła do następnej. Ma ona ponad 1600 metrów, a obejrzenie całości wystawy może zająć od 2,5 do nawet 4 godzin. Na każdej kreacji znajdzie się również QR kod, po którego zeskanowaniu zostaniemy przeniesieni na stronę, gdzie można dowiedzieć się więcej o artyście i jego projekcie. Skanowanie kolejnych kodów umożliwi również udział w grze miejskiej. Dla pierwszych 500 osób, które zobaczą i zeskanują wszystkie prace, Ströer i ASP przygotowały nagrody: bilety do kina i teatru, książki i albumy o sztuce.

Akcja organizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. "Media & Marketing Polska" jest - obok Metra Warszawskiego, "Polityki", Chilli Zet i Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej - jednym z partnerów wydarzenia.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 25 sierpnia.

Strona internetowa wydarzenia (trwa odliczanie!)

Wydarzenie na Facebooku

Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi prezentowane poniżej prace:

Joanna Fidler Wieruszewska, Dziwne miasto. Łódź 1821-1939 - Galeria Dworzec Wileński 2/2

Jacek Morawiecki, Pojazd ratownictwa górskiego - Galeria Stadion Narodowy

Maja Kitajewska, Człowiek, który rozdawał śmierć - Galeria Centrum Nauki Kopernik 2/2

Jan Bajtlik, Bądź człowiekiem, czytaj! - Galeria Rondo ONZ

 

Dorota Proba, Z bzikiem na Antypody - projekt scenografii filmowej do autorskiego scenariusza napisanego na podstawie dzienników i listów St.I. Witkiewicza i B. Malinowskiego - Galeria Dworzec Wileński 2/2

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.