Facebook wydał przewodnik kulinarny po Krakowie

To pierwszy tego typu projekt w Polsce, w którym facebookowe grupy dzielą się swoją wiedzą poza platformą, w tradycyjnej formie książkowego przewodnika.

Facebook wspólnie z Miastem Kraków wydał przewodnik miejski skupiony na gastronomii. Wydawnictwo powstało przy udziale czterech znanych na Facebooku grup kulinarnych z Krakowa (Krakowskie Wieści Spożywcze, Krakowscy Foodies / Jedlingi w Krakowie, Weganie i wegetarianie Kraków, Krakowska Kooperatywa Kawowa). To, które po raz pierwszy dzielą się rekomendacjami miejsc wartych odwiedzenia poza platformą społecznościową. Pierwsze 10 tys. bezpłatnych przewodników właśnie trafiło do krakowskich restauracji oraz punktów InfoKraków. Dostępna jest również wersja internetowa.

Redakcją przewodnika zajęła się Magda Wójcik, założycielka grupy Krakowskie Wieści Spożywcze, pomysłodawczyni największego krakowskiego festiwalu kulinarnego Najedzeni Fest! Za kreację i wydanie przewodnika odpowiadała Fundacja Sztuk Wizualnych.

Projekt przewodnika miejskiego Facebooka został zrealizowany do tej pory w kilku miastach Europy m.in.: w Lizbonie, Oslo, Sankt Petersburgu i Kopenhadze. Kraków jest pierwszym polskim miastem, w którym został wydany taki przewodnik. Wynika to z faktu przyznania Krakowowi przez Europejską Akademię Gastronomiczną tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej w roku 2019.

– Jest to przewodnik tym cenniejszy, że nie jest pisany przez zawodowych krytyków kulinarnych, ale przez społeczność Facebooka. Ten przewodnik to przystępna forma zapoznania się z bogactwem branży gastronomicznej, mapa drogowa po miejscach z każdej półki, które wyróżnia wysoka jakość obsługi, kreatywność w propozycjach menu, jakość produktów, dbałość o serwis, twórcze interpretowanie dziedzictwa – powiedziała Elżbieta Kantor, dyrektor wydziału turystyki Urzędu Miasta Krakowa.

Paweł Piasecki 895 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.