Starcom: W pierwszym półroczu na plusie tylko internet i kino

- Prognozujemy, że rynek reklamy w Polsce zakończy 2019 r. wzrostem w przedziale od 3,0 do 3,5% - mówi Magda Kolenkiewicz, dyrektor generalna Starcomu.

Po sześciu miesiącach 2019 r. polski rynek reklamy był wart 4,7 mld zł. Dynamika wyniosła 1,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost przyspieszył z 0,1% w pierwszym kwartale do 2,2% w drugim.

W pierwszym półroczu 2019 r. dziesięć sektorów zintensyfikowało swoje inwestycje reklamowe, a sześć zredukowało. Najwyższe wolumenowe wzrosty wygenerowały sektory żywność oraz "pozostałe". W pierwszym przypadku za wzrost odpowiedzialne były silne kampanie czekolady Wedel, marki Kinder Maxi od Ferrero, a także batonów Snickers i Twix należących do koncernu Mars. Wydatki reklamowe w sektorze pozostałe wzrosły głównie za sprawą kampanii społecznych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ministerstwa Sprawiedliwości oraz kampanii związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Oprócz wydatków branży spożywczej oraz kampanii społecznych i informacyjnych wyróżniły się jeszcze trzy inne sektory – czas wolny (+19,9 mln zł, dynamika +12,1%), podróże i turystyka (+13,4 mln zł, dynamika +11,2%) oraz media (+17,4 mln zł, dynamika +7,7%). W pierwszym przypadku za wzrost odpowiedzialne były wydatki Totalizatora Sportowego. W branży podróże i turystyka, hotele i restauracje działania marketingowe mocno zintensyfikowały sieci restauracji McDonald’s, Da Grasso, a także biura podróży Itaka czy Albatros Travel. W sektorze media istotnie więcej niż w poprzednim roku wydały między innymi telewizja TVN, Eleven Sports, a także Ministerstwo Finansów, które promowało portal podatkowy.

W pierwszym półroczu 2019 r. spadki zanotowały wszystkie klasy mediów z wyjątkiem internetu i kina.

Łącznie reklamodawcy wydali w internecie o 121,9 mln zł więcej niż przed rokiem. Najsłabszym miesiącem był czerwiec – budżety wzrosły jedynie o 4,0% ze względu na fakt, iż w poprzednim roku w czerwcu wydatki napędzały Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Liderem pod względem wolumenu wzrostu był sektor handlowy, który zwiększył
swoje inwestycje o 24,3 mln zł (+8,9%). Jeśli chodzi o wydawców, liderem wzrostów wciąż pozostaje Facebook, jednak w porównaniu z poprzednimi kwartałami dynamika istotnie wyhamowała. Warto także zauważyć, że zarówno liczba użytkowników serwisu, jak i czas korzystania już nie rosną. Wzrost przychodów jest generowany przez większe wypełnienie odsłon reklamami oraz reklamy w aplikacji Messenger.

Wartość budżetów telewizyjnych spadła po sześciu miesiącach 2019 r. o 39,2 mln zł, czyli 1,8%. Kwiecień i maj były dobre, jednak w czerwcu spadek wyniósł aż 9,3%. Jest to efekt braku dużej imprezy sportowej na miarę Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 r. W tym roku nie odbywało się tak duże wydarzenie, co wpłynęło w czerwcu zarówno na spadek czasu oglądania telewizji, jak i mniejsze wydatki reklamodawców. W całym drugim kwartale 2019 r. średni czas oglądania telewizji ATV zanotował wzrost o 1,4% i wyniósł 3 godziny i 6 minut. W tym okresie liczba wygenerowanych ratingów spadła o 1,7% ze względu na słabsze wypełnienie bloków reklamowych.

Drugi kwartał 2019 był kolejnym okresem spadku budżetów alokowanych w radiu, choć dynamika tego spadku była nieco niższa niż w pierwszych trzech miesiącach roku (-1,0% vs. -1,6%). Ostatecznie przychody reklamowe nadawców w pierwszym półroczu 2019 r. zamknęły się w kwocie o 4,4 mln zł niższej niż w 2018 r. (dynamika -1,3%). Jest to przede wszystkim konsekwencja niższych wydatków reklamodawców z dwóch najważniejszych dla tego medium sektorów: handlu detalicznego (spadek o 7,9 mln zł; dynamika -6,2%) oraz farmaceutyków (6,1 mln mniej; -11,4%). Spadki detalistów w równym stopniu dotyczą elektromarketów (Media Expert, Euro RTV AGD, Media Markt), jak i branży spożywczej (Lidl, Biedronka, Kaufland).

Po pierwszym półroczu wpływy reklamowe operatorów reklamy zewnętrznej spadły o 0,5%, czyli o 1,2 mln zł. Najgłębszy spadek, bo aż -5,9% odnotował segment reklamy tranzytowej. Wpływy segmentu tradycyjnych nośników były niższe o 1,5% (wolumenowo 3,2 mln zł), co zostało niemal w całości skompensowane wyższymi przychodami z segmentu DOOH. Spośród tradycyjnych nośników rosnącym zainteresowaniem cieszą się natomiast citylighty (wpływy o 5,9 mln wyższe niż przed rokiem) – głównie za sprawą systematycznego poszerzania oferty premium. Ten typ nośnika szczególnie cenią sobie przedstawiciele sektorów media oraz żywność, między innymi: Netflix, Maspex Wadowice czy Colian.

Wydatki w magazynach były w pierwszym półroczu 2019 r. o 14,1 mln zł niższe niż rok wcześniej (dynamika -9,0%). Sektorem, który zredukował wydatki najbardziej, okazały się produkty farmaceutyczne i leki. Branża wydała w magazynach aż 9,9 mln zł mniej niż w 2018 r. (dynamika -31,2%). Jednym z głównych "winowajców" spadków jest Aflofarm, który po sporym wzroście nakładów na magazyny w 2018 r. w kolejnym roku znacznie ograniczył wsparcie. Sporo, bo odpowiednio 3,4 mln zł (dynamika -16,0%) i 3,2 mln zł (dynamika -11,4%), straciły też ważne dla magazynów sektory odzież i obuwie oraz higiena i pielęgnacja.

Wydatki w dziennikach spadły ogółem o 8,6 mln zł. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim kwartale dynamika wyniosła -9,4%. Największy udział w spadku medium miał sektor produkty farmaceutyczne i leki. Jego inwestycje w prasie codziennej skurczyły się w pierwszym półroczu o 4,9 mln złotych (dynamika -36,5%). Słabo wypadł także sektor czas wolny -1,6 mln zł mniej (dynamika -15,5%). Wzrosty budżetów reklamowych odnotowaliśmy jedynie w trzech sektorach. Więcej o 1,4 mln (dynamika +5,7%) wydał sektor pozostałe. Branża turystyczna zainwestowała w reklamę 0,8 mln zł więcej (+25,4%), zaś motoryzacja o 0,1 mln zł (+2,4%).

Branża kinowa ma za sobą kolejny dobry kwartał zarówno pod względem frekwencji, jak i przychodów reklamowych. Po sześciu miesiącach liczba sprzedanych biletów wzrosła o 6,2% do 28,5 mln, co pozwoliło sieciom kinowym zarobić na sprzedaży reklam o 6,4% więcej niż przed rokiem. Najbardziej wzrosły wydatki sektora finanse – o 4,3 mln zł (dynamika +113,8%) – za sprawą kampanii Cinkciarz.pl, Pekao SA, BNP Paribas czy Link 4. Istotnie więcej niż w 2018 r. wydali także reklamodawcy z sektorów: handel (+2,5 mln zł, dynamika +112,5%), napoje i alkohole (+1,6 mln zł, dynamika +32,6%) oraz odzież i dodatki (+1,3 mln zł, dynamika +179,8%).

W konsekwencji różnej dynamiki zmian poszczególnych klas mediów zmienia się ich udział w rynku. Po dwóch kwartałach 2019 r. jedynie wzrosty wartości wydatków na reklamę internetową i kinową przekroczyły dynamikę całego rynku. Dlatego też te klasy mediów zwiększyły swój udział w mediamiksie. Odsetek budżetów przeznaczanych na internet wzrósł aż o 2,2 pkt proc. z 33,6% do 35,8%. Udział reklamy kinowej wzrósł z 1,3% do 1,4%. Pozostałe media zmniejszyły swój udział w mediamiksie. Dużo straciła telewizja, której udział spadł o 1,4 pkt proc. z 47,1% do 45,7%.

- Na resztę roku patrzymy z optymizmem. Wydatki reklamodawców w pierwszym półroczu wzrosły, mimo braku dużego wydarzenia sportowego. Trwa dobra passa polskiej gospodarki, a od lipca ruszyła rozszerzona formuła programu "Rodzina 500+". Prognozujemy, że rynek reklamy w Polsce zakończy 2019 r. wzrostem w przedziale od 3,0 do 3,5% - mówi Magda Kolenkiewicz, dyrektor generalna Starcomu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.