Kubica odchodzi z zespołu Williams, Orlen zabiera pieniądze

Zawodnik i sponsor deklarują jednak, że pozostaną w Formule 1.

Robert Kubica, jedyny polski kierowca w wyścigach Formuły 1 poinformował, że z końcem tego sezonu przestanie występować w zespole ROKiT Williams Racing. Zespół przez praktycznie cały sezon miał kłopoty i jego kierowcy osiągali słabe wyniki. Także PKN Orlen, który - według nieoficjalnych informacji - na sponsorowanie zespołu Williamsa wyłożył rekordowe jak na nasze warunki 50 mln zł (na rok) zapowiedział, że kończy współpracę sponsorską.

Robert Kubica zwrócił się do kibiców o cierpliwość w sprawie swojej przyszłości w Formule 1. Orlen w wydanym oświadczeniu ogłosił, że zamierza pozostać z Kubicą w Formule 1. Koncern przekonuje, że ta inwestycja mu się opłaciła, a na dowód przytacza dane według których dzięki działaniom komunikacyjnym oraz aktywności na kanałach społecznościowych PKN ORLEN i ROKiT Williams Racing wygenerowano ponad 152 miliony kontaktów z marką ORLEN (od listopada 2018 r. do sierpnia 2019 r.) o wartości reklamowej przekraczającej 60 milionów zł (badania IMM i Pentagon dla PKN ORLEN).

Robert Kubica jest twarzą reklam Orlenu, firmuje m.in. największą w historii loterię dla kierowców. Koncern naftowy przekonuje, że wydatnie wzmacnia to markę w kontekście biznesowym i wizerunkowym. Na potwierdzenie przytacza badania firmy ARC Rynek i Opinia, z których wynika, że co 6. kierowca przyznaje, że sponsoring zawodnika wpłynął na częstsze korzystanie ze stacji ORLEN, a w przypadku klientów konkurencji taką deklarację złożyło aż 11%. Sieć detaliczna koncernu, w której sprzedaż wspierana była loterią z Robertem Kubicą, odnotowała w Polsce 3% wzrost sprzedaży paliw a także wyraźny wzrost sprzedaży produktów pozapaliwowych w pierwszym półroczu, przyczyniając się do rekordowego zysku operacyjnego tego segmentu, który był wyższy o 400 mln zł, w porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku.

Maciej Burlikowski 1647 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.