Nowe smartfony Huawei z Androidem, ale bez usług Google

Nie wiadomo czy będą sprzedawane w Polsce. Dla marki to kiepska wiadomość.

Wczoraj (19 września) w Monachium chiński koncern technologiczny Huawei zaprezentował nową serię swoich smartfonów Mate 30. Pod względem technicznym są one bardziej zaawansowane od poprzedników (szybsze procesory, więcej pamięci, pojemniejsze baterie, ulepszone aparaty foto itd.), działają pod kontrolą systemu operacyjnego Android produkcji Google (wersja 10.) ale nie mają zainstalowanych aplikacji Google - to rezultat ograniczeń nałożonych na Google przez amerykańskie władze w rezultacie wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami, której Huawei, oskarżony o bliskie związki z chińskimi władzami, jest jedną z ofiar. Smartfony nie mają więc zainstalowanego np. sklepu z aplikacjami Google Play, Google Maps z nawigacją czy poczty Gmail. W zamian Huawei promuje swój własny sklep z mobilnymi aplikacjami AppGallery, w który - jak twierdzi - zainwestuje miliard dolarów (m.in. by nakłonić deweloperów do tworzenia współpracujących wersji aplikacji) i który już ma podobno 390 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie, a w ciągu roku obsłużył 180 miliardów pobrań.

Richard Yu, CEO Huawei Consumer Business Group, zapowiedział, że sprzedaż smartfonów serii Mate 30 rozpocznie się w Chinach, ale będą dostępne także w Europie. Dalsze szczegóły na temat ich dostaw firma ma ogłosić w przyszłym miesiącu. Nie wiadomo więc na pewno, czy w ogóle będą sprzedawane w Polsce. Dla marki Huawei, która skutecznie rywalizowała z koreańskim Samsungiem o miano największego producenta smartfonów na rynku, to kiepska wiadomość.

Maciej Burlikowski 1689 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.