Klasyczna animacja Disneya w nowej, aktorskiej wersji

Film "Aladyn" Guya Ritchiego właśnie zadebiutował na Blu-ray i DVD.

Ekscytująca i pełna wartkiej akcji aktorska wersja uwielbianej, klasycznej animacji Disneya z Willem Smithem, Meną Massoudem i Naomi Scott zdobyła kina na całym świecie. Po rekordzie oglądalności na wielkim ekranie przyszła pora na podbój kina domowego. Nowy, przebojowy film Guya Ritchiego „Aladyn” zadebiutował na Blu-ray™ i DVD 25 września.

„Aladyn” w nowej aktorskiej wersji, to wyreżyserowana przez Guya Richiego i Johna Augusta adaptacja klasycznej animacji Disneya – ekscytująca opowieść pełna zawrotnej akcji, szalonego humoru, zapierających dech w piersiach krajobrazów, dekoracji i kostiumów oraz ze znakomitą muzyką.

Aladyn (Mena Massoud) to uroczy uliczny rozrabiaka o dobrym sercu, który wierzy, że któregoś dnia odmieni się jego los złodziejaszka. Pewnego dnia na ulicach miasta ratuje z opałów Księżniczkę Dżasminę (Naomi Scott), córkę Sułtana (Navid Negahban), która wymknęła się z pałacu. Księżniczka marzy, aby móc odkrywać świat, dążyć do rozwoju królestwa Agrabahu i dbać o dobrobyt jego mieszkańców. Niestety jej nadopiekuńczy ojciec nie pozwala jej na zbyt wiele i sądzi, że udane małżeństwo zapewni szczęście córce. Tymczasem przebiegły czarnoksiężnik Dżafar (Marwan Kenzari), cieszący się zaufaniem Sułtana doradca, druga osoba w państwie, obmyśla plan przejęcia tronu. Przypadkowo w jego spisek zostaje zamieszany Aladyn, którego Dżafar wykorzystuje go do zdobycia magicznej lampy oliwnej. Bohater niechcący wywołuje zamkniętego w niej Dżina (Will Smith) i dzięki jego mocy zostaje zamieniony w Księcia Alego, który będzie godny, aby starać się o rękę Dżasminy. Aladyn i Dżin zaprzyjaźniają się, a księżniczka poddaje się ich urokowi. Wspólnie wyruszają w niebezpieczną i pasjonującą podróż, podczas której ich wiara w siebie i wzajemna miłość wystawione zostaną na próbę.

W rolach głównych w filmie Guya Ritchiego („Sherlock Holmes”) wystąpili: Will Smith („Faceci w czerni”), Naomi Scott („Power Rangers”) oraz Mena Massoud (serial „Jack Ryan”). Odtwórcy głównych ról to nie tylko znakomici aktorzy, ale również wokaliści, którzy znakomicie poradzili sobie z muzycznymi wyzwaniami w ramach tej produkcji. „Aladyn” to bowiem nie tylko filmowa opowieść oparta na jednej ze słynnych „Baśni tysiąca i jednej nocy”, ale jednocześnie rewelacyjny musical. Ścieżka dźwiękowa w wersji animowanej z 1992 r. została nagrodzona dwoma Oscarami®: za najlepszą muzykę oryginalną Alana Menkena oraz piosenkę „A Whole New World” Alana Menkena i Tima Rice’a (jako pierwsza i jedyna jak dotąd piosenka z produkcji Disneya zdobyła również nagrodę Grammy).

Magiczna opowieść

Historia o Aladynie i magicznej lampie to jedna z około 300 opowieści ze zbioru „Baśnie tysiąca i jednej nocy”. Podania, legendy i historie zawarte w tej księdze mają często ponad tysiąc lat! Najbardziej znane są baśnie o Sindbadzie Żeglarzu, Ali Babie oraz o Aladynie i jego cudownej lampie.

W 1992 r. Disney stworzył animowaną wersję tej ostatniej historii, która zapisała się w pamięci odbiorców przede wszystkim cudownymi kompozycjami Alana Menkena oraz rolą Dżina, który w filmie przemówił głosem Robina Williamsa. Najnowszy film o Aladynie to aktorska wersja awanturniczej baśni. Tytułowy bohater jest ubogim, ale odważnym i sprytnym ulicznym rozrabiaką, który po serii dramatycznych wydarzeń zostaje właścicielem lampy zamieszkanej przez Dżina, a dzięki niemu – jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Ale czy bogactwo materialne to wszystko, czego można pragnąć? Jak przyjmie go księżniczka Dżasmina, która wyżej ceni prawdomówność i odwagę niż pieniądze i zaszczyty?

Aktorska wersja baśni trafiła do amerykańskich kin 8 maja 2019 r. i zanotowała jedno z najlepszych otwarć tego roku w USA oraz drugie najlepsze w historii filmów Disneya, podbijając także serca milionów widzów w Ameryce Południowej, Azji i Australii oraz Europie. Film w kinach na całym świecie zarobił ponad miliard dolarów. W Polsce zobaczyło go ponad pół miliona widzów. Produkcja zdobyła także trzy nagrody Teen Choice Award – dla ulubionego filmu fantasy / sci-fi oraz dla aktorki (Naomi Scott) i aktora (Will Smith) w filmie tego gatunku.

Magia przyjaźni i miłości

„Aladyn” to pozornie prosta historia, jednak dla każdego z twórców jest o czymś nieco innym.

– To wspaniała opowieść o miłości, ale również o przyjaźni i relacji dwóch kumpli – uważa producent Dan Lin. – Z jednej strony mamy klasyczny romans między Aladynem i Dżasminą, a z drugiej – rozwijającą się przyjaźń Dżina i Aladyna.

– Bardzo podobają mi się idee przedstawione w tym filmie. Opowiada on o pomaganiu w spełnianiu życzeń, o przyjaźni i o byciu sobą – ocenia odtwórca roli Dżina Will Smith.

– Ja to widzę jako starcie dwóch światów – wyjaśnia z kolei reżyser i współscenarzysta „Aladyna” Guy Ritchie. – To opowieść o dziecku ulicy, które zmaga się z poczuciem zagubienia w disneyowskim entourage'u. Właśnie to disneyowskie otoczenie stało się dla mnie przestrzenią do odkrywania i doświadczania świata, który znam, i w którym czuję się pewnie – mówi Ritchie. – Lubię nowe kreatywne wyzwania. A to z pewnością takie było – dodaje reżyser.

 Magiczne postaci

 Dżin

W wersji z 1992 r. Robin Williams, który dał życie postaci animowanej, bardzo wysoko zawiesił poprzeczkę. Twórcy najnowszego filmu o przygodach Aladyna postanowili odczytać magiczną postać na nowo i zbudować jej kreację od podstaw.

– Styl Guya plasuje się gdzieś między sensacją a musicalem. W tej produkcji chciał uwypuklić takie aspekty postaci, których nie spodziewamy się w filmie Disneya, a które są wyjątkowe, inteligentne i śmieszne – mówi Will Smith.

– Spora część mojej pracy polegała na zachęcaniu Willa, żeby był po prostu Willem – opowiada Guy Ritchie. Jaka postać powstała dzięki tej współpracy?

– Dżin jest jednocześnie oszustem i mentorem próbującym doprowadzić Aladyna do wielkości, którą już w sobie posiada – wyjaśnia Will Smith. – I bardzo mi ta idea odpowiada: być sobą. Na tym etapie mojego życia bardzo podoba mi się, że gram postać pomagającą młodemu chłopakowi stać się mężczyzną – podsumowuje aktor.

 Aladyn

Główny bohater stracił rodziców we wczesnym dzieciństwie. Kiedy go poznajemy, wciąż jest na drodze, której celem jest samopoznanie i znalezienie swojego miejsca w świecie.

– Ma wielkie aspiracje – mówi o swojej postaci Mena Massoud. – Widzi dla siebie w przyszłości rzeczy większe, niż aktualnie są dla niego osiągalne. Nie wie dokładnie, do czego dąży, ani jak to osiągnąć, ale wie, że coś na niego czeka – uważa aktor grający Aladyna. A co jest główną jego cechą? – To dobra dusza. Jest bardzo bezinteresowny i zazwyczaj pomaga innym. Kiedy się jednak zakochuje, trochę traci głowę i staje się kimś, kim nie jest. Ale ma dobre intencje – dodaje aktor.

Dżasmina

Córka Sułtana to odważna i nieustępliwa dziewczyna, która wie, czego chce. W filmie Guya Ritchie jest bardziej nowoczesną księżniczką niż jej poprzedniczki.

– Dżasmina chce być samodzielna i niezależna – mówi o postaci księżniczki producent Dan Lin.

Dla odtwórczyni tej roli, Naomi Scott, Dżasmina jest liderką, która chce czuć więź z ludem swojego królestwa i postępować wobec niego właściwie. – Walczy nie tylko o własną swobodę wyboru, lecz także o swobodę oraz poprawę warunków życia innych ludzi – mówi Naomi Scott.

– W miarę rozwoju scenariusza stawało się jasne, że ta Dżasmina będzie o wiele silniejsza i bardziej szczera niż jej pierwowzór. Przyszedł więc czas, by miała swój własny, duży utwór – wyjaśnia Justin Paul, autor tekstu piosenki „Speechless” napisanej specjalnie do aktorskiej wersji filmu.

Magia muzyki

„Aladyn” to pierwszy musical Guya Ritchie, twórcy, który sięgał już po kryminał, sensację, fantastykę i zapragnął spróbować czegoś nowego. – Chciałem zrealizować musical – opowiada reżyser. – Mam piątkę dzieci, a to trochę wpływa na podejmowane decyzje. W pewnym momencie cały mój dom był opanowany przez Disneya!

Muzyczny trzon „Aladyna” tworzą muzyka i piosenki ośmiokrotnego zdobywcy Oscara® Alana Menkena oraz tekściarzy Howarda Ashmana i Tima Rice'a napisane do „Aladyna” z 1992 r. Zyskały jednak nowe aranżacje, schodząc ze ścieżki jazzowo-soulowej z arabskimi inspiracjami na trasę bliższą muzyce pop i hip-hopowi, z którym związany jest Will Smith. Niektóre utwory zostały rozbudowane, jak kompozycja „Arabian Nights”, która stała się w nowej wersji niezależnym utworem muzycznym pozwalającym na zaprezentowanie niesamowitej scenerii wielkiego arabskiego miasta Agrabahu. Z kolei tekst do piosenki „Prince Ali”, do której zrealizowano największą scenę filmową z udziałem 250 tancerzy i 200 statystów, zmodyfikowano tak, żeby bardziej pasował do osobowości wykonującego ją Willa Smitha. Nad muzyką ponownie pracował Alan Menken, natomiast warstwą tekstową zajął się tym razem duet autorski Pasek i Paul, czyli Benj Pasek i Justin Paul, laureaci Oscara i nagrody Tony („La La Land”, „Król rozrywki”).

DODATKI SPECJALNE W WYDANIU BLU-RAY:

  • Dziennik video: „Przed tobą go maluję tu”

  • Niewykorzystana piosenka: „Desert Moon”

  • Guy Ritchie: Dżin kina

  • Nie ma takich dwóch jak jeden Dżin

  • Sceny niewykorzystane

  • Teledyski (“Speechless” z Naomi Scott, “A Whole New World” - ZAYNa i Zhavii Ward, “A Whole New World (Un Mundo Ideal)” - ZAYNa i Becky G.)

  • Wpadki z planu

Więcej informacji o premierach DVD i Blu-ray na profilach:

facebook.com/MojeFilmyDVD

facebook.com/DzieciToLubia

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.