Badanie Kantara potwierdza duży potencjał edukacyjny YouTube [wideo]

88 proc. polskich użytkowników platformy korzysta z niej, aby nauczyć się czegoś konkretnego poprzez oglądanie tutoriali.

Aż 79 proc. uczestników badania przeprowadzonego przez firmę Kantar na zlecenie YouTube w październiku br. deklaruje, że na platformie wideo online należącej do Google rozwija swoje pasje czy hobby. Wśród nastolatków ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi aż 85 proc. Dla 69 proc. badanych platforma jest miejscem pierwszego wyboru w poszukiwaniu treści popularnonaukowych i edukacyjnych.  Zdecydowana większość (86 proc.) ocenia je jako pomocne. Ponad połowa rodziców i aż dwie trzecie nastolatków (kategoria wiekowa 14-17 lat) korzysta też z filmów na YouTube podczas odrabiania prac domowych lub przygotowywania projektów w szkole.

55 proc. respondentów ogląda filmy głównie po polsku, ale aż 35 proc. równie często po polsku, jak w innym języku lub językach, a 10 proc. głównie w innym języku niż polski. YouTube pomaga więc także w pogłębianiu znajomości angielskiego i innych języków obcych.

Najbardziej popularny spośród kanałów w polskim YouTube, które pomagają w nauce, odrabianiu prac domowych czy w ciekawy sposób przekazują wiedzę, czyli "Historia bez cenzury" autorstwa Wojciecha Drewniaka i Tomasza Okonia, ma ponad 1 mln subskrybentów.

Badanie "Nauka + inspiracja + pasja" zostało przeprowadzone metodą CAWI na reprezentatywnej próbie osób w wieku 14-49 lat korzystających z YouTube przynajmniej raz w tygodniu (osoby w wieku 18-49, N=1000; osoby w wieku 14-17, N=300). Więcej informacji o wynikach badania na blogu Google Polska.

W skali globalnej filmy poradnikowe na YouTube w języku angielskim – materiały z “how to” w tytule – miały w ubiegłym roku ponad miliard godzin wyświetleń w 2018 r. (to już wewnętrzne dane platformy).

Paweł Piasecki 687 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.