Przede wszystkim przywództwo, potem miejsce pracy

Coraz częściej pracujemy zdalnie. To wymaga od managerów nowych umiejętności, np. dotyczących zarządzania zespołami rozproszonymi. Kevin Eikenberry i Wayne Turmel we właśnie wydanej książce "Przywództwo na odległość" dostarczają nam wiedzy na ten temat.

Coraz częściej pracownicy wykonują pracę poza siedzibą organizacji, dlatego sprawowanie przywództwa na odległość nabiera ogromnego znaczenia. Współzałożyciele Remote Leadership Institute, Kevin Eikenberry i Wayne Turmel, w "Przywództwie na odległość" (Dom Wydawniczy Rebis) radzą, jak przewodzić ludziom rozproszonym po całym kraju albo nawet świecie. Posługując się opracowanym przez siebie modelem „Trzy razy O”, zachęcają liderów do łączenia niezmiennych elementów ich roli - „ostatecznych rezultatów” (outcomes), „osób wykonujących pracę” (others) i „osoby przywódcy” (ourselves) z modelem wykorzystującym nowoczesną technologię informacyjno-komunikacyjną.

Z tego praktycznego przewodnika dowiecie się m.in., jak:

  • sprawić, by zespoły rozproszone osiągały wyznaczone cele;
  • udzielać informacji zwrotnych i prowadzić coaching na odległość;
  • budować zaufanie wśród pracowników w różnych lokalizacjach;
  • umiejętnie korzystać z dostępnych narzędzi technologicznych;
  • kierować zespołami hybrydowymi.

To obecnie najlepsza na rynku publikacja poświęcona sprawowaniu przywództwa na odległość. Zawiera interesujące przykłady z życia, praktyczne podejście, pytania skłaniające do refleksji i metody, które pomogą przywódcom udoskonalić pracę wszędzie tam, gdzie ją wykonują i gdzie znajdują się ludzie, którzy za nimi podążają.

Jim Kouzes, współautor bestsellerowej książki "Przywództwo i jego wyzwania", profesor i wykładowca Leavey School of Business na Santa Clara University

Przywódcy, którym zależy na wywieraniu wpływu w dzisiejszym, bezkompromisowym i bardzo złożonym świecie, bardzo skorzystają na wnikliwych spostrzeżeniach oraz zasadach przedstawionych w tej książce.

Doug Conant, założyciel i dyrektor generalny ConantLeadership, dyrektor Kellogg Executive Leadership Institute przy Northwestern University, były prezes Avon Products, były dyrektor generalny Campbell Soup Company

Kevin Eikenberry jest założycielem i dyrektorem Kevin Eikenberry Group. Został uznany przez „Inc.com” za jednego ze stu najlepszych na świecie ekspertów w dziedzinie przywództwa i zarządzania. Jest autorem wielu książek, między innymi "Remarkable Leadership".

Wayne Turmel jest współzałożycielem Remote Leadership Institute i autorem wielu książek, między innymi "10 Steps to Successful Virtual Presentations".

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.