Sputnik nad Polską po raz 13. [wideo]

13. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik" odbędzie się w dniach 21 listopada - 1 grudnia 2019 r. w warszawskich kinach Luna, Elektronik i Iluzjon.

Jedną z atrakcji tegorocznego festiwalu będzie przegląd filmów wybitnego rosyjskiego reżysera Pawła Łungina. Przypomniane zostaną najlepsze dzieła twórcy, w tym „Wyspa”, „Luna Park”, „Taxi blues”, „Oligarcha” i „Car”.

W sekcji konkursowej zostanie pokazany jego najnowszy film "Braterstwo", opowiadający o ostatnich miesiącach radzieckiej interwencji w Afganistanie. Obraz wzbudził ogromne kontrowersje w Rosji, łącznie z próbą wstrzymania jego dystrybucji przez polityków Dumy. Reżyser spotka się z warszawskimi widzami dwukrotnie w kinie Luna: 22 listopada po pokazie filmu „Taxi blues” (godz. 17:45) oraz 23 listopada po pokazie filmu „Braterstwo” (godz. 17:45).

Także w ramach konkursu filmów fabularnych zostanie pokazany debiut Borisa Akopowa "Byk". To świeży, dynamiczny i niezwykle mocny film, który przenosi widzów w lata 90. ubiegłego wieku – w szalone czasy rozpadu poradzieckiego świata, pierwszej wojny czeczeńskiej i rodzącej się rosyjskiej mafii. Film zdobył w tym roku Grand Prix na najważniejszym rosyjskim festiwalu filmowym Kinotawr w Soczi. 26 listopada po projekcji o godz. 20:15 w kinie Luna odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Ponadto w konkursie zmierzą się m.in. prezentowany na MFF w Wenecji „Człowiek, który wszystkich zaskoczył” w reżyserii Nataszy Mierkułowej i Aleksieja Czupowa, film Larisy Sadiłowej „Pewnego razu w Trubczewsku”, który miał swoją premierę w Cannes, a także prezentowane na Berlinale „Kwas” Aleksandra Gorczilina oraz „Rosyjski młokos” Aleksandra Zołotuchina. Przewodniczącym jury oceniającego filmy fabularne na 13. Sputniku jest Filip Bajon, a w jego skład wchodzą ponadto Olga Chajdas i Anna Tatarska.

W Konkursie Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie pokazana zostanie m.in. „Sprawa Sobczaka” Wiery Kriczewskiej. Film przybliża postać rosyjskiego polityka, prawnika, mera Petersburga, mentora Władimira Putina. Portret Anatolija Sobczaka szkicują m.in. jego córka Ksenia, żona Ludmiła, Dmitrij Miedwiediew, Władimir Putin i dzieci Borysa Jelcyna. Spotkanie z reżyserką odbędzie się po pokazie w kinie Elektronik 23 listopada. Zaprezentowany zostanie również dokument stworzony w koprodukcji polsko-rosyjsko-finlandzkiej ze zdjęciami ubiegłorocznego jurora Sputnika Krystiana Matyska - „Fateicz i morze” w reżyserii Aliny Rudnickiej i Siergieja Winokurowa. Można było go wcześniej zobaczyć w Warszawie pod koniec czerwca br. na pierwszym festiwalu kina kulinarnego Films for Food Festival.

W bloku „Jakucja. Tam gdzie słońce nie zachodzi” pokazany zostanie m.in. zdobywca Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie - debiut Lubowi Borisowej „Nade mną słońce nie zachodzi”, który stał się inspiracją dla nazwy sekcji. W „Director’s Cut” - przeglądzie najciekawszych tytułów z poprzednich edycji wybranych przez dyrektor festiwalu Małgorzatę Szlagowską-Skulską - zobaczymy m.in. "Bliskość" (2017) Kantemira Bałagowa, którego najnowszy film "Wysoka dziewczyna" (nagroda za reżyserię w sekcji Un Certain Regard w Cannes) jest obecnie w dystrybucji kinowej. Inne festiwalowe sekcje to m.in."Manifesty" (subkultury, kultura uliczna, także rosyjska szara strefa),  „Okno na Europę: program koprodukcji” (we współpracy z festiwalem w Wyborgu), „Krótko mówiąc” (filmy krótkometrażowe), „4K – Kuriozalne Kino dla Kompetentnych Kinomanów”, "Mały Sputnik" (najnowsze rosyjskie filmy dla dzieci i młodzieży). Będzie też Noc Grozy.

Pełny program projekcji jest dostępny tutaj.

Wydarzenia towarzyszące tegorocznemu festiwalowi to m.in. slajdowisko Artura Gorzelaka, który opowie o swojej pieszej przeprawie przez Bajkał oraz wystawa fotograficzna „Arktyka”, która powstała przy okazji kręcenia filmu dokumentalnego „Wielki Szlak Północny”.

Festiwal odbywa się w Warszawie, ale jego repliki organizowane są w kilkudziesięciu miastach Polski. Organizatorem wydarzenia, jak również siostrzanego Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Rosji, jest Fundacja Wspieram.

Paweł Piasecki 734 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.