Pierwszy Carrefour Bio otwarto w Warszawie

Carrefour Bio to nowy format sklepów z certyfikowaną żywnością ekologiczną.

Pierwszy w kraju sklep Carrefour Bio otwarto 15 listopada br. w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 87. Jest to jednocześnie 900. sklep sieci w Polsce. Oferuje około 2,5 tys. produktów, w tym wiele nowości niedostępnych w innych sklepach sieci.

– Wprowadzenie nowego formatu sklepów pod szyldem Carrefour Bio do Polski jest elementem konsekwentnie realizowanej strategii transformacji żywieniowej. Ekologiczna oferta Carrefoura spotyka się w Polsce z uznaniem kupujących, czego dowodem jest jej dwucyfrowa dynamika sprzedaży w skali roku – powiedział Christophe Rabatel, prezes zarządu Carrefour Polska.

Pierwszy Carrefour Bio ma 153 mkw. powierzchni handlowej oraz 27 mkw. kącika kawowego z bezpłatnym wi-fi. W asortymencie – 250 rodzajów produktów świeżych, do których należą m.in. warzywa i owoce sprzedawane na wagę, mięso, ryby, oraz 2,2 tys. produktów pakowanych, w tym wina i inne alkohole. Oferta ta obejmuje 250 artykułów marki własnej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.