E.Leclerc wsparł produkcję filmu o Enigmie

Film prezentuje nowe fakty dotyczące złamania Enigmy na podstawie akt wywiadu z archiwum francuskiego ministerstwa obrony.

Francuska sieć supermarketów i hipermarketów E.Leclerc Polska została mecenasem filmu dokumentalnego "Enigma. Mamy nowiny”. Punktem wyjścia krótkometrażowego filmu Norberta Rudasia (scenariusz i reżyseria) jest odnaleziony przed kilkoma laty tzw. raport z Pyr. Dokument stanowiący podsumowanie wiedzy polskich kryptologów na temat metod dekryptażu Enigmy został przekazany służbom francuskim i brytyjskim na tajnej konferencji wywiadowczej w lipcu 1939 r. Skróconą wersję raportu odnaleziono przypadkiem, w odtajnionych w grudniu 2015 r. aktach francuskich. Ma to być przełomowy dowód potwierdzający wkład polskich kryptologów w złamanie kodu Enigmy.

Premiera filmu odbyła się wczoraj w TVP Historia. Na tym kanale w listopadzie będzie on emitowany jeszcze dwukrotnie. Materiał zostanie udostępniony w ramach licencji CC-BY-ND stacjom telewizyjnym, szkołom, organizacjom rządowym i pozarządowym, internautom oraz mediom w kraju i za granicą. Producentem filmu jest fundacja Arma Civitatis, a producentem wykonawczym dom produkcyjny Vena Art.

Katarzyna Kacprzak 562 Artykuły

Zajmuje się agencjami reklamowymi i eventowymi. Ma na oku studia produkcyjne i branżę OOH. Gdyby mogła wybrać byłaby kopistką w Bibliotece Aleksandryjskiej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.