Dobrze wiesz. Możesz obstawiać - ocena spotu [wideo]

Monika Witoń, PR manager Dentsu Aegis Network Polska i Dawid Kaźmierczak, associate digital director McCann Worldgroup oceniają spot zakładów bukmacherskich STS.

Klient: STS
Agencja: Przestrzeń
Koncepcja kreatywna: Maciej Kelm i Marcin Muth
Produkcja: Chroma Pro
Reżyseria: Florian Malak
Zdjęcia: Kamil Płocki
Dom mediowy: Blueway.com
 
Monika Witoń, PR manager Dentsu Aegis Network Polska
 
Reklamy usług i produktów wrażliwych, takich jak hazard, zawsze można odebrać dwojako. Spot nie wykracza poza ramy, które są dość oczywiste. Pomimo poprawnego montażu i dobrze dobranej muzyki nie od razu zdałam sobie sprawę z tego, co spot komunikuje. Kreacja przywodzi raczej na myśl spoty marek piwnych, które, mam wrażenie, dość mocno splotły się w naszej percepcji ze sportowymi zmaganiami. Kreacja została zbudowana wokół pozytywnych emocji i sytuacji społecznych, którym hazard dodaje pikanterii. Zapewne można by się pokusić o bardziej kreatywne i innowacyjne podejście do tematu, ale z drugiej strony –mając na względzie wrażliwość komunikowanego produktu – nie dziwi mnie, że zarówno klient, jak i agencja skalkulowali ryzyko i wybrali wariant sprawdzony, stabilny i bezpieczny.
 
Dawid Kaźmierczak, associate digital director McCann Worldgroup
 
Kampanie reklamowe zakładów bukmacherskich ze względu na swoja grupę docelową są bardzo wyraziste, charakterne i wbrew pozorom nie korzystają przy tym z humoru ciosanego siekierą, a raczej z ciekawych obserwacji dotyczących świata sportu. Na świecie te kampanie zawsze przykuwają uwagę fanów rywalizacji, zarówno tych jeszcze niezaznajomionych z dodatkowym dreszczem emocji, jak i tych, którzy obstawiają swoje typy od lat. Niestety w Polsce potencjał komunikacyjny zakładów bukmacherskich sprowadzał się do mocnych CTA, których wydźwięk można by sprowadzić do komunikatów typu "Graj teraz", "To lepsze niż browar" czy "Wykorzystaj swoją szansę". Te kampanie bardziej przypominały świat chwilówek aniżeli świat sportowych emocji. 

Wiedziałem, że to się musi kiedyś zmienić. Oglądając kampanię dla STS wypracowaną przez agencję Przestrzeń, widzę ciekawą obserwację ze świata zakładów (i nie tylko), w której dajemy się ponieść naszej intuicji. Kampania jest skupiona na ukazaniu ludzi i ich emocji – zróżnicowanych emocji, w których odnajdą się jednorazowi, jak i systematyczni gracze. Architektura komunikatów tej kampanii pozwala bardzo zgrabnie przenosić tę ideę na inne touchpointy, precyzyjne docierając do zróżnicowanych odbiorców. Przyjemnie się to ogląda, lubię tę kampanię. Polecam również wersję reżyserską spotu i czekam na to, jak komunikacja będzie działać w digitalu, gdzie dziś głównie sprawdzamy, czy nasze "wiedziałem" było rzeczywiście trafne.
Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.