Allbirds twierdzi, że Amazon stworzył "uderzająco podobne" buty

Allbirds zyskał uznanie amerykańskich celebrytów m.in. ze względu na swoje proekologiczne nastawienie.

Na zdjęciu wełniane buty Allbirds
Na zdjęciu wełniane buty Allbirds
Założyciele Allbirds, Tim Brown i Joey Zwillinger, napisali list otwarty do szefa Amazona Jeffa Bezosa. Stwierdzili w nim, że "pochlebia im" to, że ich produkty (chodzi o buty do biegania wykonane z wełny nowozelandzkich merynosów) są kopiowane i zaoferowali udostępnienie Amazonowi materiałów, dzięki którym będzie mógł zaoferować buty nie tylko wyglądające podobnie, ale wykonane z identyczną troską o zrównoważony rozwój. Amazon zaprzeczył, że jego buty 206 Collective świadomie naśladują projekty Allbirds, zaznaczając zarazem, że konkurent nie ma monopolu na pewną estetykę i że podobne obuwie oferują także inni producenci. Model Amazona kosztuje połowę tego co buty Allbirds, gdyż wykonany jest z mieszanki wełny, poliestru, nylonu i wiskozy.

Wełniane obuwie Allbirds stało się ostatnio modne wśród celebrytów - do osób noszących je należą Oprah Winfrey, Matthew McConaughey, Courteney Cox i Gwyneth Paltrow. Firma twierdzi, że ślad węglowy jej produktów jest o 60% mniejszy niż w przypadku typowego obuwia z syntetyków i że zużywa mniej materiału przy wytwarzaniu opakowań. Allbirds chwali się m.in., że stworzyło pierwszą przyjazną środowisku wersję pianki używanej powszechnie w podeszwach butów sportowych.

Firma została założona w 2014 r. Obecnie jest wyceniana na ponad miliard dolarów. Niedawno weszła na rynek brytyjski, otwierając sklep w londyńskim Covent Garden.

Paweł Piasecki 686 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.