Minimum 1,8 miliarda złotych z aukcji 5G

Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) aukcja na częstotliwości z pasma 3,6 GHz powinna ruszyć najpóźniej w lutym.

UKE, regulator rynku telekomunikacyjnego w Polsce, opublikował dokumenty dotyczące akcji na rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz, czyli na telefonię komórkową nowej generacji 5G. Rezerwacje są cztery, tylu działa w Polsce operatorów komórkowych mających własne sieci (Orange, Play, Plus i T-Mobile). Cena wywoławcza każdej została ustalona na 450 mln zł, czyli UKE spodziewa się co najmniej 1,8 mld zł wpływów z tej aukcji.

Do 10 stycznia potrwają konsultacje  operatorzy i inni uczestnicy rynku telekomunikacyjnego mogą zgłaszać UKE uwagi do dokumentacji przetargowej. Nie później niż trzy tygodnie od zakończenia konsultacji UKE powinien rozpocząć aukcję. Ile ona potrwa, będzie zależało od aktywności firm, które do niej przystąpią.

Firmy, które wygrają aukcję, będą miały określony czas na uruchomienie sieci 5G w Polsce: w ciągu pół roku przynajmniej w jednym mieście wojewódzkim. Do końca 2023 r.  w co najmniej dziewięciu miastach wojewódzkich (co najmniej 250 stacji bazowych w kraju, w tym przynajmniej po 10 stacji w 20 gminach). Do końca 2025 r.  we wszystkich miastach wojewódzkich (minimum 500 stacji bazowych, w tym co najmniej po 10 stacji w 30 gminach).

Maciej Burlikowski 1576 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.