5G już niedługo w Trójmieście - zapowiada Play

Chce uruchomić sieć nowej generacji bez czekania na przetarg, we współpracy z Huawei. Czy zamknie tym usta konkurentom oburzającym się na jego reklamy?

P4, operator sieci komórkowej Play, zapowiada, że zmodernizuje 100 nadajników komórkowych na terenie Trójmiasta w ten sposób, by uruchomić tam sieć nowej generacji 5G. Według operatora będzie to pierwsze w kraju wdrożenie w warunkach rzeczywistych na tak szeroką skalę.

Ma to być możliwe dzięki zastosowaniu technologii pozwalającej współdzielić obecnie wykorzystywane pasmo radiowe pomiędzy dotychczasową technologię LTE i 5G. Play zrobi to na bazie sprzętu chińskiej firmy Huawei, wykorzystując m.in. routery Huawei 5G CPE Pro 2.

Przypomnijmy, że dopiero w ubiegłym tygodniu Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił warunki przetargu (aukcji) na częstotliwości radiowe do budowy sieci 5G w Polsce – miałaby ona ruszyć w lutym. Chodzi o pasmo częstotliwości 3,6 GHz, podczas gdy Play zamierza w Trójmieście wykorzystać pasmo 2,1 GHz. Operator twierdzi, że wdrożenie projektu na skalę komercyjną uzależnione jest wyłącznie od dostępności kompatybilnych urządzeń i uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych.

Inni operatorzy komórkowi także prowadzą testy sieci 5G w różnych miastach, ale dotąd żaden na taką skalę.

– Dzięki modernizacji naszej sieci z 5G Ready do 5G możemy śmiało stwierdzić, że Play ma najbardziej zaawansowaną technologicznie sieć, która przynosi realne korzyści lokalnej społeczności. Zróżnicowanie, skala i innowacyjność naszych rozwiązań 5G sprawiają, że Play jest najlepiej przygotowanym operatorem do wprowadzenia ogólnopolskiej sieci 5G – twierdzi Jean-Marc Harion, prezes Playa.

W reklamach Play już teraz nazywa swoją sieć "5G Ready", co oburza jego konkurentów – T-Mobile Polska pozwał go nawet w tej sprawie do sądu.

Play jako pierwszy wprowadził do sprzedaży smartfon 5G marki Huawei.

Maciej Burlikowski 1607 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.