Żywa miejska rzeźba

Można ją oglądać przy Placu Unii Lubelskiej w Warszawie.

Dzięki połączeniu sztuki, computer vision, danych z telefonów komórkowych i kurtyny LED przy placu Unii Lubelskiej udało się stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, dając mieszkańcom szansę uczestnictwa w tworzeniu wirtualnej rzeźby. Artystyczno-technologiczny projekt powstał na zlecenie firmy Screen Network, a ostateczną formę nadała mu wielokrotnie nagradzana grupa PanGenerator.
 
Termin filozoficzny symulakrum (łac. simulacrum „podobieństwo, pozór”) spopularyzowany został przez Jeana Baudrillarda. To obraz, który jest czystą symulacją pozorującą rzeczywistość albo tworzącą własną rzeczywistość, a zarazem obiekt materialny wyobrażający istotę żywą, nadprzyrodzoną i fantastyczną w ich trójwymiarowym kształcie. Właśnie pojęcie symulakrum było inspiracją do stworzenia cyfrowej rzeźby zmieniającej się pod wpływem danych rejestrowanych przez ekran, na którym jest wyświetlana.

Na jej kształt ma więc wpływ ruch samochodowy na ul. Puławskiej oraz dane z telefonów komórkowych osób zgromadzonych w okolicy ekranu określające podstawową demografię, jak np. wiek.

Rzeźba będzie eksponowana codziennie o pełnych godzinach: 19.00, 20.00 i 21.00 przez 5 minut.

Maciej Florek 2275 Artykuły

Czujnym okiem przygląda się domom mediowym, agencjom interaktywnym i producentom OTC. Odtajnia najbardziej ukryte przetargi. Jego pasją jest kolej i wszystko co z nią związane.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.