Bolt zyskuje wsparcie EBI w rywalizacji z Uberem

Europejski Bank Inwestycyjny pożyczył estońskiej firmie 50 mln euro.

Europejski Bank Inwestycyjny – instytucja finansowa Unii Europejskiej, której akcjonariuszami są państwa członkowskie – zainwestował w estońską firmę Bolt poprzez pożyczkę typu venture, wykorzystywaną jako alternatywa dla obejmowania udziałów w start-upach, aby uniknąć rozdrobnienia kapitału akcyjnego. Strategiczne finansowanie EBI ma pozwolić firmie zainwestować w badania i rozwój przy zachowaniu efektywności operacyjnej. Wiceprezes EBI Alexander Stubb (pochodzący z sąsiadującej z Estonią Finlandii) podkreśla, że Bolt może służyć za modelowy przykład europejskich osiągnięć w dziedzinie technologii i innowacji.

Bolt, założony w Tallinnie w 2013 r. przez Markusa Villiga, działa na podobnych zasadach jak Uber. Aplikacja (początkowo używająca nazwy Taxify, która została zmieniona, gdyż firma nie chciała być kojarzona wyłącznie jako "alternatywa dla taksówek") jest jednym z głównych rywali Ubera na rynkach europejskich, m.in. w Londynie. Ma obecnie około 30 mln użytkowników w 150 miastach w Europie i Afryce; w Polsce Bolt działa w ponad 30 miastach. Od ubiegłego roku zajmuje się także na wybranych rynkach dostawami żywności, rywalizując z Uber Eats.

Firma, która należy do grona jednorożców (start-upów wartych ponad 1mld dol.), pozyskała do tej pory ponad 200 mln dol. od inwestorów, w tym koncernu Daimler i chińskiej firmy Didi Chuxing Technology.

Paweł Piasecki 681 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.