50 mln zł kary dla Plusa za oszukiwanie klientów

Sieć komórkowa Plus pobierała dodatkowe opłaty za streaming online. Zdaniem UOKiK nienależne i na szkodę konsumentów, więc nałożył na operatora wysoką karę.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na firmę Polkomtel, operatora sieci komórkowej Plus (Grupa Cyfrowy Polsat), 50 mln zł kary za to, że użytkownikom ofert mobilnego internetu "Bezpieczny internet", "Nielimitowany internet" oraz "Pakiet non stop" naliczał dodatkowe opłaty za streaming wideo, czyli np. oglądanie filmów w internecie lub innych treści wideo czy słuchanie radia online.

– Dostęp do internetu kupujemy na innych zasadach niż do telewizji, gdzie w ramach pakietu możemy oglądać jedynie wymienione w umowie kanały. Pakiet internetowy jest wielkością zużycia danych (np. 5 GB, 20 GB, oferta bez limitu), a liczba i typ stron, które możemy przeglądać, jest nieograniczona. W jego ramach konsument powinien móc korzystać ze wszystkich rodzajów transmisji danych bez dodatkowych opłat, a przedsiębiorcy nie powinni tego ograniczać – wyjaśnia prezes UOKiK Marek Niechciał.

Tymczasem klienci Plusa, którzy mieli wykupiony dostęp do internetu, musieli dodatkowo płacić za oglądanie treści multimedialnych. Było to 40 gr za minutę transmisji. Co więcej, dodatkowe opłaty nie były wyszczególnione na fakturze – widniały w pozycji: "połączenia i SMS-y wykonane w kraju". Takie działanie, zdaniem UOKiK-u, wprowadzało konsumentów w błąd, ponieważ dopiero, gdy ktoś przeanalizował biling, orientował się, że musi zapłacić za usługi multimedialne.

Polkomtel robił tak od 2013 r. do 2017 r. UOKiK zaznacza, że każdy konsument może powołać się na jego decyzję i złożyć reklamację, domagając się zwrotu opłat. Decyzja nie jest prawomocna, operator może się od niej odwołać do sądu.

Maciej Burlikowski 1608 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.