Czego uczą nas Greta Thunberg i amerykańskie piłkarki

Czy znacie listę "Advertising Age" 10 najlepszych amerykańskich marketerów 2019 roku? Wymieńmy szybko: P&G, Popeyes, White Claw, Target, Barbie, Disney, Ally Financial, Greta Thunberg, Microsoft i kobieca reprezentacja USA w piłce nożnej.

Zaryzykuję stwierdzenie, że ta amerykańska lista to skrótowy zapis najważniejszych globalnych trendów w marketingu. Procter & Gamble, Target i Disney udowodniły, że giganci w czasie zapowiadanego spowolnienia potrafią zwiększyć sprzedaż i odebrać trochę miłości klienta wszechobecnym start-upom. Starzejąca się Barbie nagle odmłodniała, zmieniła się, dostosowała się do nowoczesnych potrzeb i stylu życia (czytaj: zabawy) młodych fanek. Popeyes, marka kanapek, zawalczyła o swoje w starciu z największymi brandami fastfoodowymi. White Claw stał się za wielką wodą ulubionym napojem lata 2019 dzięki przesunięciu akcentów w marketingu. Ally Financial i Microsoft postawiły w komunikacji na emocje i „uczłowieczyły” zimne branże finansów i IT.

Mnie najbardziej cieszy w tym zestawieniu silna reprezentacja kobiet. Greta Thunberg – marka Greta Thunberg – niezależnie od naszego stosunku do jej aktywności, stała się ikoną troski o klimat i działań proekologicznych. Nie naukowiec z Noblem, nie aktor z Hollywood, nie globalna korporacja, ale nastoletnia Szwedka. Wiem, że są panowie i panie, które wybrały już z oceanów tysiące ton plastiku i opracowują technologie recyklingu. Znam firmy, które swoje kosmetyki pakują w pojemniki z odzysku. Ale ufam też Grecie, za którą nie stoją globalne budżety.
Sukces amerykańskich piłkarek – mistrzostwo świata na ubiegłorocznym mundialu – w Polsce przeszedł niemal bez echa. A szkoda. Drużynę i jej liderki pokochały miliony mieszkańców kraju, w którym religią jest przecież futbol amerykański z najważniejszym rytuałem Super Bowl. Mistrzynie szybko stały się też gwiazdami reklamy. Determinacji, wytrwałości, witalności i popularności mogą zazdrościć Amerykankom nasze narodowe teamy różnych dyscyplin. Warto się od nich uczyć – i na polu sportowym, i reklamowym. Szczególnie w roku UEFA Euro i igrzysk olimpijskich.

Izabela Albrychiewicz, CEO GroupM w Polsce, w wywiadzie publikowanym w najnowszym, lutowo-marcowym numerze naszego magazynu zauważa, że coraz częściej ważne funkcje w świecie mediów i marketingu sprawują panie – m.in. Katarzyna Kieli w TVN Discovery, Agnieszka Sora w GfK czy Marta Sułkiewicz w Gemiusie. – Lista jest bardzo długa - podkreśla szefowa GroupM. Kibicujemy im wszystkim i zmianom, które proponują.

A teraz odłóżmy na chwilę na bok lalki Barbie, konsole do gier, urządzenia z VoD, sandwicze, słodkie napoje i figurki Star Wars i spróbujmy stworzyć własne zestawienie top 10 naszych najważniejszych „marketerów” roku. Na wielu takich listach (na mojej na pewno) jako ikona roku 2019 pojawiłaby się bez wątpienia Olga Tokarczuk. Żyjemy w kraju, w którym życie jest mniej czarujące niż fabuły powieści noblistki, ale zróbmy wszystko, by na kolejnej naszej prywatnej liście top 10 roku 2020 pojawiła się promowana przez naszą docenioną w Sztokholmie pisarkę czułość.

Tekst: Piotr Machul

Piotr Machul 379 Artykuły

Zajmuje się tematyką mediową, głównie telewizyjną i radiową. Przeżył kilkuletni romans z copywritingiem. Zdecydowanie woli dziennikarstwo. Dziwne, że nie mieszka w czeskiej Pradze, bo uwielbia to miasto.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.