Almette "Dom z Natury" - loteria inne niż wszystkie

Zazwyczaj loterie są działaniem taktycznym, nastawionym na wzrost sprzedaży w krótkim okresie, co nie przekłada się na efekty długofalowe. Często promocje oferują nagrodę pożądaną przez konsumenta, ale niezwiązaną z marką, a to nie pomaga w budowaniu i we wzmacnianiu jej wizerunku.

Loteria Almette „Dom z Natury” jako przykład działania przemyślanego i strategicznego – doczekała się już czterech edycji. Stała się wyróżnikiem i oczekiwanym integralnym wydarzeniem związanym z marką Almette, przynosząc od czterech lat stałe wzrosty sprzedaży i profitu, wzmocnienie wizerunku i zaangażowanie nie tylko konsumentów, lecz także pracowników i partnerów biznesowych.

TRUDNA SZTUKA TWORZENIA STRATEGICZNEJ LOTERII
Almette jest liderem w kategorii puszystych serków twarogowych, z wartościowym udziałem w rynku prawie 68% (dane za 2019 r.). W tej sytuacji osiągnięcie znaczącego wzrostu sprzedaży i udziału rynkowego jest bardzo ambitnym celem. Dlatego też od początku tworząc loterię Almette „Dom z Natury” i prowadząc jej kolejne edycje, traktowaliśmy nasze działanie nie tylko jako akcję stricte sprzedażową, lecz także narzędzie długofalowe budujące świadomość i lojalność wobec marki. Staraliśmy się inteligentnie podejść do wyzwania stojącego przed każdą dużą loterią – konsumenci nie zawsze wierzą, że mogą wygrać, a nagrody są generyczne (np. pieniądze, samochody itd.) i często są obiektem zainteresowania tylko dla nich samych. My chcieliśmy, żeby nasza nagroda nie tylko budziła
masowe pożądanie, lecz także pasowała do marki i jednocześnie wzbogacała jej wizerunek,
wprowadzając uczestników loterii w unikatowy świat Almette. Drewniany, całoroczny dom z widokiem na Giewont w samym sercu natury to nie tylko upragniona przez wielu wygrana. To dokładnie to, co nasza marka symbolizuje: rodzinność, piękno natury w otoczeniu sielankowych tatrzańskich łąk, aspiracyjność, równowaga praca – dom – wypoczynek.

MOCNY KONCEPT I NIESTANDARDOWA KOMUNIKACJA
Główna nagroda stanowi tu nie tylko obiekt powszechnego pożądania, jakim jest własny dom
w górach, lecz także dopełnienie wizerunku marki, zbudowanego na naturalności i bliskości z naturą. Taki właśnie jest „dom w sercu natury”: w wyjątkowym miejscu – w miejscowości Ząb (najwyżej położonej w Polsce), na działce z widokiem na Giewont. Dom całoroczny, ze specjalnie zaprojektowanym przez architekta wnętrzem pełnym naturalnych elementów oddających charakter marki, całkowicie wyposażony, począwszy od kompletnego zestawu sprzętów AGD, a na sztućcach w szufladach skończywszy. Mechanika, którą zaproponowaliśmy uczestnikom loterii, była prosta i dostępna dla każdego – wystarczył zakup jednego opakowania serka, by móc wygrać główną nagrodę. Dodatkowo dla zwiększenia motywacji i utrzymania wysokiej liczby zgłoszeń w całym czasie trwania loterii oferowaliśmy pieniężne nagrody dzienne. Celem komunikacyjnym było nie tylko zbudowanie świadomości loterii, ale przede wszystkim WIARYGODNOŚCI i utrzymanie ZAANGAŻOWANIA przez cały okres trwania akcji. Dlatego specjalna była nie tylko nagroda, lecz także komunikacja. Oprócz tradycyjnej reklamy TV, która w sposób aspiracyjny i realistyczny pokazywała główną nagrodę, zwiększyliśmy zasięg i dotarcie do naszej grupy docelowej, korzystając z digitalu i mediów społecznościowych. Stworzyliśmy serię filmów, których celem było właśnie budowanie wiarygodności i zaangażowania:

film ze zwycięzcami poprzedniej edycji loterii, nakręcony w wygranym wymarzonym domu w Tatrach, w którym opowiadają, jak spędzają czas, ciesząc się każdą chwilą blisko natury i podziwiając piękne widoki


wyeksponowanie unikatowej lokalizacji - film z góralem - przewodnikiem po okolicy, opowiadającym o niezwykłej atrakcyjności miejsca, działki i jej położeniu tuż przy Gubałówce oraz


wywiady z panią architekt, która projektowała dom z widokiem na Giewont. Projektantka opowiada, co było najważniejsze w projektowaniu domu w tak wyjątkowym miejscu, zintegrowanego z otaczającą go piękną tatrzańską naturą, podkreśla naturalność materiałów użytych do budowy domu oraz nowoczesność technologii wykorzystanych w projekcie.

Przez cały okres budowy domu z widokiem na Giewont podtrzymywaliśmy komunikację z potencjalnymi uczestnikami loterii, potęgując napięcie za pomocą wielu działań uruchamiających wyobraźnię: kamery live z placu budowy, filmów pokazujących kolejne etapy budowy i wykańczania domu, spaceru wirtualnego.

W komunikacji wykorzystaliśmy także działania ambientowe. W samym szczycie sezonu turystycznego w Zakopanem zorganizowaliśmy event – loty balonem widokowym Almette na działce, na której powstawał dom nagroda w kolejnej edycji loterii. Uczestnicy mogli przekonać się na własne oczy, jak wspaniały widok rozciąga się z ich wymarzonego „Domu z Natury” Almette. Relacja z tego wydarzenia była szeroko komentowana na kanałach marki i w social media.
Zwieńczeniem akcji była ceremonia wręczenia zwycięzcom loterii kluczy do domu i podpisania aktu notarialnego. Temu wydarzeniu również towarzyszyła relacja wideo umieszczona na wszystkich kanałach marki oraz relacje w mediach dzięki zaproszonym dziennikarzom. Zainteresowanie konsumentów loterią, a co za tym idzie – samą marką – z roku na rok wzrasta. Obserwujemy to po rosnącej dwucyfrowo liczbie zgłoszeń z edycji na edycję. Widzimy też wysoką dynamikę zaangażowania w internecie: trzycyfrowe zwiększenie liczby wizyt na stronie WWW i kanałach socialmediowych, mnóstwo komentarzy i lajków pod postami dotyczącymi akcji.


"DOM Z NATURY" PISZE HISTORIĘ MARKI ALMETTE
Nasze doświadczenie w tworzeniu loterii Almette potwierdziło to, co na rynku reklamowym i marketingowym obserwujemy już od kilku lat. Częste zmiany i poszukiwania coraz to nowych pomysłów
kreatywnych zastępują kampanie oparte na wyróżniających się, strategicznych platformach komunikacji. Takie działania mogą skutecznie przyciągać uwagę konsumentów, jednocześnie stając
się długoterminowym wyróżnikiem dla marki. Dokładnie tak to wygląda w przypadku loterii Almette „Dom z Natury”. Od 2016 r. przeprowadziliśmy już cztery edycje, a każda przyniosła znaczący wzrost udziałów rynkowych i konkretny zysk dla firmy.

Akcja konsekwentnie buduje wizerunek marki na kluczowych, ważnych dla kategorii atrybutach, takich jak naturalność, zaufanie, przyjemność jedzenia czy rodzinność. Są to dokładnie te cechy, którymi marka chce się wyróżniać na tle konkurentów. Dlatego nie poprzestaniemy na czwartej edycji. Tym bardziej, że konsumenci już czekają na kolejne akcje i pytają o nie w wielu komentarzach w mediach społecznościowych marki.

Za przygotowanie aktywności Almette „Dom z Natury” odpowiedzialny był dział marketingu Hochland Polska, agencje: Grasp Group i Quality PR oraz dom mediowy Value Media.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.