LOTOS inwestuje w polski sport

Grupa LOTOS od prawie 20 lat angażuje się w polski sport. Większość środków przeznaczonych na sponsoring spółka przekazuje właśnie na cele związane z różnymi dyscyplinami sportowymi.

Długofalowe wspieranie polskich sportowców wpływa na ich osiągnięcia, a kibicom dostarcza emocji na najwyższym poziomie.

Kolejny rok wysokiej oglądalności skoków narciarskich nie pozostawia wątpliwości: to aktualnie w Polsce sport narodowy. Grupa LOTOS to Generalny Sponsor Reprezentacji Polski w skokach narciarskich, Generalny Sponsor Polskiego Narciarstwa oraz Sponsor Główny konkursów Pucharu Świata w Wiśle i Zakopanym. Dotychczasowe wsparcie zaowocowało m.in. 11 medalami olimpijskimi, 2 medalami z Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich, 7 Kryształowymi Kulami za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich i biegach narciarskich, 17 krążkami z Mistrzostw Świata Seniorów w Narciarstwie Klasycznym czy 17 medalami Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym.

Istotne jest jednak również docenianie najmłodszych sportowców. Grupa LOTOS angażuje się w programy, które otwierają świat profesjonalnego narciarstwa przed młodym pokoleniem. Rozgrywany od 2005 roku LOTOS Cup to cykl zawodów dedykowany początkującym skoczkom. Konkurs pozwala im oswoić się z emocjami wielkich zawodów, zarówno z euforią zwycięstwa, goryczą porażki, jak i napięciem rywalizacji. Istnieje także młodzieżowy wariant zawodów, czyli LOTOS Cup Kids.

LOTOS Cup to cykl, który bardzo pomaga w rozwoju skoków narciarskich w Polsce, a starty w konkursach są dla młodych zawodników bezcenne. Im więcej mają oni możliwości, aby konkurować w zawodach z innymi skoczkami, tym więcej nabierają doświadczenia i pewności siebie. Udział w tym turnieju jest istotny w rozwoju kariery sportowej, już od tych najmłodszych lat – mówi Dawid Kubacki.

Lotos Cup jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej „LOTOS Szukamy Następców Mistrza” w program od samego początku zaangażowane są najważniejsze polskie kluby z sekcją skoków narciarskich. Spełnia on funkcję edukacyjną i pomaga znaleźć talenty spośród młodych entuzjastów sportu. LOTOS dba również o szkoleniowców, przyznając comiesięczne stypendium najlepszym trenerom narciarstwa klasycznego w naszym kraju.

Po zakończeniu każdego cyklu LOTOS Cup, najlepsi młodzi skoczkowie mogą liczyć na stypendia i nagrody w postaci profesjonalnego wyposażenia. Do tej pory Grupa LOTOS wręczyła sportowcom setki kompletów nart skokowych, kombinezonów skokowych, kasków i butów skokowych. Odpowiednie wyposażenie zwiększa szanse na pojawienie się kolejnych zwycięzców w polskiej reprezentacji skoków narciarskich, którzy w przyszłości staną na podium.

Dawid Kubacki ma kilka rad dla młodych skoczków: „Cieszcie się tym sportem i miejcie radość z tego, co robicie! Pracujcie nad tym, żeby Wasze skoki zbliżały się do ideału i zmierzajcie do tego, żeby cieszyły was jeszcze bardziej. Ważna jest cierpliwość w pracy nad sobą i nad swoją techniką, bo nie zawsze sukcesy przychodzą od razu. W tym wszystkim musi być radość, bo jeśli jest radość, to człowiek ma ochotę, by dawać z siebie więcej i pokazywać się z coraz lepszej strony”.

Kolejną dyscypliną, którą wspiera LOTOS, jest piłka nożna. Do 2022 roku spółka jest Głównym Sponsorem Reprezentacji Polski w tej dyscyplinie. Co więcej, Grupa rozszerzyła umowę z PZPN, stając się oficjalnie Głównym Sponsorem Reprezentacji Polski Kobiet. Zasięg opieki Grupy LOTOS nad polską piłką nożną obejmuje także wiele inicjatyw adresowanych do młodych, aspirujących piłkarzy. Program Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM jest skierowany do chłopców i dziewcząt, którzy planują związać swoją przyszłość z piłką nożną. W poprzedniej edycji więcej niż 3,5 tysiąca młodych piłkarzy kształciło się pod okiem ponad 120 profesjonalnych trenerów. Podobnie jak inne programy edukacyjne, Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM służy znalezieniu nowych talentów, ale także umożliwieniu młodzieży amatorskiego uprawiania sportu, dzięki prowadzonym na najwyższym poziomie treningom, wyposażeniu w odpowiedni sprzęt, a także wyjazdom na obozy i stypendia sportowe.

Poszerzając wsparcie polskiego sportu, Grupa LOTOS podpisała także umowę sponsorską z Polskim Związkiem Tenisowym. W ramach tej współpracy LOTOS będzie wspierał męską i kobiecą reprezentację Polski. Umowa obejmuje także objęcie tytularnym sponsoratem program „PZT LOTOS Team – Nadzieje Polskiego Tenisa”, który koncentruje się na wsparciu najzdolniejszych zawodników. Program opiera się na porozumieniu pomiędzy sponsorami a sportowcami: tenisiści otrzymają wsparcie finansowe, zaś jeżeli zdobędą trofeum, to przekażą część środków na szkolenia w ramach TENIS 12. Osobnym projektem jest jednak PZT LOTOS Polish Tour, czyli cykl zawodowych turniejów, który jest poświęcony rozwojowi polskiego tenisa, umożliwiającego młodzieży rozpoczęcie kariery w tej dyscyplinie.

Grupa LOTOS sponsoruje również inne dyscypliny sportowe. To m.in. program "Nadzieje Olimpijskie", który umożliwił Grupie LOTOS wsparcie obiecujących sportowców z wachlarza dyscyplin olimpijskich. Wszyscy zawodnicy zostali zarekomendowani przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dzięki sponsoringowi, sportowcy mają optymalne warunki, aby przygotować się do zawodów olimpijskich. Wśród uczestników programu znaleźli się zawodnicy reprezentujący sporty wodne (pływactwo, żeglarstwo, kajakarstwo), a także łyżwiarstwo. Oprócz sponsorowania sportu kwalifikowanego, amatorskiego oraz wydarzeń cyklicznych, Grupa LOTOS jest też Głównym Sponsorem Akademickiego Związku Sportowego oraz Głównym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski.

Jako koncern paliwowy, Grupa LOTOS wspiera także sporty motorowe. Dzięki zaangażowaniu spółki, Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zostali Wicemistrzami Świata w kategorii WRC 2. Kierowcy wyjeździli łącznie 1840 kilometrów podczas siedmiu rund Rajdowych Mistrzostw Świata 2019 roku. Zespół sportowców pięciokrotnie triumfował na podium i zdobył jedną wygraną.

Można śmiało powiedzieć, że piłka nożna i narciarstwo to obecnie najbliższe Polakom dyscypliny sportu, które integrują ich i inspirują do aktywnego wypoczynku. Najpopularniejsi narciarze i piłkarze stają się wzorami do naśladowania i mają wpływ na kolejne pokolenia sportowców. Podobnie jest ze sportowcami z innych dyscyplin – nie do przecenienia są sukcesy Kajetana Kajetanowicza czy Huberta Hurkacza. Środki przeznaczane przez Grupę LOTOS na sport oznaczają także udział w narodowych emocjach, integrację społeczeństwa i rozsławienie polskiego sportu na świecie. To także wpływ na popularyzację amatorskiego uprawiania sportu, a co najważniejsze, aktywnego stylu życia.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.