Inwestycja i misja

Zaangażowanie w sport to dla ORLEN przede wszystkim inwestycja biznesowa, służąca wzmocnieniu rozpoznawalności marki w kraju i za granicą oraz dobrych relacji z klientami-kibicami.

Równie dużą wagę największa polska firma przywiązuje do misji społecznej, wspierając m.in. drużyny z Płocka, gdzie ma siedzibę, oraz szkolenie młodych talentów.

Spółka buduje swoją pozycję poprzez sponsoring sportowy od ponad dekady. W 2009 roku utworzyła Grupę Sportową ORLEN, do której należy już ponad 40 utytułowanych zawodników, w tym wielokrotni mistrzowie i medaliści najważniejszych imprez lekkoatletycznych – igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, rozgrywanych zarówno na halach, jak i otwartych stadionach. Wzbudzając pozytywne emocje,
stają się oni znakomitymi ambasadorami marki. Członkami grupy są m.in.: Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina, Rafał Omelko i Karol Zalewski, złoci medaliści i rekordziści Halowych Mistrzostw Świata w sztafecie 4x400 m (Birmingham 2018), srebrny medalista mistrzostw świata w skoku o tyczce Piotr Lisek (Londyn 2017), mistrzyni Europy w biegu na 1500 m Angelika Cichocka (Amsterdam 2016) i Agata Ozdoba-Błach, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy w judo.

W barwach ORLEN występują nie tylko lekkoatleci, ale także zawodnicy reprezentujący cross country, enduro, karting, Formułę 1, rajdy samochodowe, WRC, żużel i motoparalotniarstwo. Niedawno do ORLEN Team dołączyli 24-letni żużlowiec Bartosz Zmarzlik – indywidualny mistrz świata, oraz Bartłomiej Marszałek, pierwszy w historii Polak startujący w wodnej Formule 1, najbardziej prestiżowej i widowiskowej klasie wyścigów motorowodnych na świecie. Spółka wspiera także jedyny profesjonalny zespół rajdowy cross country w Polsce, którego członkowie uczestniczą w najtrudniejszych i najbardziej wymagających rajdach, w tym kluczowym i prestiżowym Rajdzie Dakar. Do grupy należą wybitni polscy kierowcy rajdowi Jakub Przygoński i Robert Kubica. W sezonie 2020 PKN ORLEN został tytularnym sponsorem zespołu Formuły 1 – Alfa Romeo Racing ORLEN. W ramach współpracy Robert Kubica wszedł do zespołu jako kierowca rezerwowy, co oznacza jazdę w przedsezonowych testach i sesjach treningowych, a także pracę nad rozwojem bolidu w symulatorze.

Sporty motorowe są dla ORLEN, dysponującego siecią 2800 stacji paliw w Europie Środkowej, naturalnym wyborem w dziedzinie sponsoringu. – Wykonywane przez nas badania jasno pokazują, że szczególnie w grupie, na której zależy nam najbardziej, czyli kierowców, zaangażowanie w sport jest postrzegane jednoznacznie w pozytywny sposób – mówi Anna Ziobroń, dyrektor biura marketingu sportowego PKN ORLEN. Z danych firmy wynika, że w przypadku co piątego kierowcy decyzja o wsparciu powrotu najsłynniejszy polskiego rajdowca Roberta Kubicy do Formuły 1 wpłynęła na częstsze korzystanie ze stacji paliwowych sponsorującego go koncernu. Obecność w F1 otwiera koncernowi drzwi do międzynarodowych rynków, strategicznych z punktu widzenia rozwoju spółki, obecnej już na sześciu kontynentach.

W działaniach sponsorskich PKN ORLEN koncentruje się na dyscyplinach, które Polacy kochają i w których nasi zawodnicy odnoszą znaczące sukcesy. Należy do nich siatkówka, która jest prawdopodobnie w najlepszym momencie w historii i skupia wokół siebie wielką grupę zaangażowanych kibiców. Spółka wspiera reprezentację Polski w siatkówce halowej i plażowej we wszystkich kategoriach wiekowych, co przekłada się na odnoszone przez drużyny sukcesy. Męska reprezentacja obroniła w 2018 r. tytuł mistrza świata w piłce siatkowej, a także zajęła 5. miejsce w turnieju Ligi Narodów. Reprezentacja kobiet odniosła kilka cennych zwycięstw na międzynarodowych arenach. W siatkówce plażowej aż dwa duety męskie stanęły na podium finałów Pucharu Świata World Tour i znajdują się w pierwszej szóstce światowego rankingu FIVB.

Niedawno ORLEN Paliwa, spółka Grupy Kapitałowej ORLEN, została sponsorem tytularnym warszawskiego klubu siatkarskiego. W ramach podpisanej umowy, która będzie obowiązywać przez trzy sezony, wicemistrzowie Polski od najbliższych zawodów będą występować pod nazwą Verva Warszawa ORLEN Paliwa, promując jedną ze sztandarowych marek koncernu. Jak zapewnia Anna Ziobroń, dyrektor biura marketingu sportowego PKN ORLEN, współpraca z warszawskimi siatkarzami zmierza w kierunku zbudowania drużyny będącej w stanie konkurować na równym poziomie z zagranicznymi rywalami w elitarnej Lidze Mistrzów.

Na wsparcie mogą liczyć też kluby sportowe z Płocka, gdzie spółka ma siedzibę. PKN ORLEN jest sponsorem generalnym drużyny piłki ręcznej SPR Wisła Płock oraz klubu piłki nożnej Wisła Płock. Ten
pierwszy jest siedmiokrotnym mistrzem kraju i dziesięciokrotnym zdobywcą Pucharu Polski. Futboliści Wisły Płock są zdobywcami Pucharu Polski i Superpucharu Polski, a także trzykrotnymi uczestnikami Pucharu UEFA. Zaangażowanie się w sponsoring tych zespołów ma nie tylko wymiar biznesowy. To projekt związany ze społeczną odpowiedzialnością firm i współtworzony z płocką społecznością. Sponsoring sportowy to dla ORLEN nie tylko wspieranie utytułowanych zawodników i drużyn. W strategii spółki duży nacisk kładziony jest na efektywny system szkolenia młodzieży, który pozwoli wyłonić następców dzisiejszych mistrzów. Wspólnie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki spółka realizuje program Lekkoatletyka dla Każdego, a z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej pomaga rozwijać Siatkarskie Ośrodki Szkolne. Aktywnie angażuje się też w system szkoleń organizowanych przez Akademię Piłkarską i Akademię Piłki Ręcznej w Płocku. Z kolei Akademia ORLEN Team zrzesza młode talenty w motosporcie – najlepszych kartingowców w Polsce w wieku od 6 do 18 lat. Spółka uczestniczy też w programie Szkolny Klub Sportowy (SKS), zainicjowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, który po wielu latach powrócił do polskich szkół. Program ma bardzo szeroki zasięg: objął już wszystkie powiaty i 93 proc. gmin na terenie kraju. Udział w nim bierze blisko 10 tys. szkół, ponad 15 tys. nauczycieli i 320 tys. uczniów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.