Walka z zalewem e-śmieci może być skuteczniejsza

Problem pomoże rozwiązać rozszerzenie normy TCO Certified Edge, które weszło w życie 31 marca. Potrzebna jest jednak edukacja zarówno producentów, jak i nabywców komputerów i elektroniki użytkowej.

Tysiące ton toksycznych e-śmieci (stare telewizory, komputery itp.) są nielegalnie wyrzucane każdego roku, szczególnie w krajach i regionach słabiej rozwiniętych. Kupując produkty z nowym certyfikatem TCO Certified Edge E-waste Compensated, ich nabywcy zyskują pewność, że taka sama ilość starych, zużytych już (przez kogoś innego) produktów zostanie zgromadzona i zrecyklingowana w bezpieczny sposób.

- Dzięki normie TCO Certified Edge E-waste Compensated dajemy konsumentom, producentom i sprzedawcom z branży IT potężne narzędzie do walki z problemem e-śmieci – mówi Andreas Rehn, menedżer ds. rozwoju w TCO Development, organizacji, która opracowała i nadaje normę TCO Certified.

Pierwszą firmą, która będzie zbierać e-śmieci, żeby skompensować zakupy nowych produktów z certyfikatem TCO Certified Edge E-waste Compensated, jest holenderska Closing the Loop (do tej pory zajmowała się recyklingiem zużytych telefonów komórkowych w krajach rozwijających się).

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

 

 

Paweł Piasecki 1030 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.