#WeAreOne: Globalny festiwal filmowy na YouTube [wideo]

Przez 10 dni, od 29 maja do 7 czerwca, będzie można oglądać filmy z programu najbardziej znanych festiwali filmowych na świecie, od Cannes po Sundance.

To niezwykłe wydarzenie jest odpowiedzią na pandemię koronawirusa, która w tym roku już uniemożliwiła m.in. organizację festiwali filmowych w Cannes i Tribeca w Nowym Jorku. Pod dużym znakiem zapytania stoją też festiwale w Wenecji (2-12 września) i Toronto (10-20 września).

Na #WeAreOne pojawią się filmy fabularne, krótkometrażowe i dokumentalne wybrane przez programerów aż 20 najważniejszych festiwali na świecie, w tym MFF w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno, Karlovych Varach, San Sebastian, Sundance, Toronto i Nowym Jorku (Tribeca). Szczegóły programu nie zostały jak dotąd ujawnione. Filmy będą dostępne za darmo, nie należy więc raczej spodziewać się największych przebojów kinowych, choć organizatorzy - Tribeca Enterprises i YouTube - zapewniają, że nie zabraknie atrakcji. - Często mówi się o wyjątkowo znaczącej roli, jaką kino odgrywa w inspirowaniu i łączeniu ludzi ponad granicami i pomimo różnic, pomagając w ten sposób uzdrawiać świat. Cały świat potrzebuje teraz uzdrowienia - powiedziała producentka filmowa Jane Rosenthal, CEO Tribeca Enterprises i współtwórczyni, obok aktora Roberta De Niro, festiwalu Tribeca.

Założeniem #WeAreOne jest nie tylko umożliwienie kinomanom z całego świata uczestnictwa w globalnym festiwalu w internecie, ale też zbieranie - w zamian za "darmowe bilety" - środków dla funduszu pomocowego Światowej Organizacji Zdrowia (COVID Solidarity Response Fund) i lokalnych organizacji pomagających ofiarom pandemii.

Paweł Piasecki 681 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.