Grand Press Photo 2020 - znamy zwycięzców

Zdjęcie Roku, którego autorem jest Jacek Szydłowski z "Dziennika Wschodniego", to symboliczny obraz czasów pandemii koronawirusa.

Nazwiska zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2020 ogłoszono 13 maja wieczorem na gali prowadzonej tym razem online i transmitowanej na żywo na portalu Onet.pl, stronie Grand Press Photo na Facebooku, stronie Press.pl i kanale "Press" na YouTube.

Za Zdjęcie Roku (powyżej) międzynarodowe jury uznało portret lekarki ze szpitala w Lublinie, która zasnęła na chwilę po wielogodzinnym dyżurze - symboliczny obraz okresu pandemii koronawirusa. Zrobił je fotoreporter "Dziennika Wschodniego" Jacek Szydłowski. – Może to nie jest zdjęcie, które do nas krzyczy. Zostawia sporo kwestii otwartych na przyszłość. To zdjęcie jest obrazem, do którego wszyscy możemy się odnieść i to nas bardzo poruszyło – mówił o Zdjęciu Roku przewodniczący jury Pieter Ten Hoopen. Zwyciężyło ono także w kategorii "zdjęcie pojedyncze - wydarzenia", w której miało mocną konkurencję (m.in. słynne już zdjęcie Joanny Lichockiej pokazującej środkowy palec). Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

W kategorii "zdjęcie pojedyncze - portret" zwyciężył Tomasz Kaczor za zdjęcie zrobione dla "Dużego Formatu", magazynu reporterów "Gazety Wyborczej". Jego fotografia 15-letniej Ormianki, która obudziła się po ośmiu miesiącach katatonii i siedzi na wózku inwalidzkim otoczona ramionami rodziców, zdobyła wcześniej w tej samej kategorii nagrodę World Press Photo.

Pierwszą nagrodę w kategorii "zdjęcie pojedyncze - życie codzienne" jury przyznano Joannie Mrówce z Agencji Forum za zdjęcie (powyżej), na którym widzimy chłopca wycelowującego pistolet-zabawkę w stronę przyglądającej mu się z lękiem dziewczynki. Zostało zrobione w Indiach - kraju, gdzie 65 proc. mężczyzn uważa, że przemoc wobec kobiet jest dozwolona.

Fotografia 90-letniej pływaczki we własnoręcznie wykonanym czepku autorstwa Anny Lewańskiej z "Gazety Wyborczej" (powyżej) zwyciężyła z kolei w kategorii "zdjęcie pojedyncze - ludzie". Za najlepsze zdjęcie sportowe jury uznało pracę Aleksandry Szmigiel z Agencji Reporter, również ukazujące pływaczki, ale w bardzo nieoczywisty sposób (poniżej).

Kobiety były zarówno bohaterkami, jak i autorkami wielu prac nagrodzonych w tegorocznej edycji Grand Press Photo. Za najlepszy fotoreportaż w kategorii "Kultura i sztuka" jury uznało prace Moniki Krzyszkowskiej z kolektywu Un-posed. Bohaterami jej zdjęć (jedno z nich poniżej) są nieznane szerszemu gronu osoby, których pracy na zapleczu Teatru Wielkiego zawdzięczamy spektakularne efekty widoczne później na scenie.

Za najlepszy fotoreportaż z kategorii "życie codzienne" uznano prace Katarzyny Piechowicz dla "Dużego Formatu". Intymne, robione z bliska zdjęcia (poniżej jedno z nich) ukazują sceny z życia seniorów zmagających się z chorobami i samotnością w jednym ze śląskich domów opieki.

W kategorii "fotoreportaże - wydarzenia" jury najwyżej oceniło pełne emocji zdjęcia Witolda Dobrowolskiego ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (poniżej), które dokumentują gwałtowne, brutalnie tłumione protesty w Hongkongu przeciwko projektowi ustawy ekstradycyjnej do Chin.

Wszystkie nagrodzone prace można obejrzeć na stronie Grand Press Photo. W tegorocznej edycji z ponad 5,2 tys. zdjęć jury zakwalifikowało do finału 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz dwa zdjęcia pojedyncze i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland.

Jury konkursu przewodniczył Pieter Ten Hoopen, 46-letni szwedzki fotoreporter, członek agencji VU w Paryżu, czterokrotny laureat World Press Photo i trzykrotny zdobywca tytułu Fotografa Roku w Szwecji. W jury zasiadali też: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Maksymilian Rigamonti (Press Club Polska i ZPAF, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019), Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters), Andrzej Zygmuntowicz (ZPAF).

Paweł Piasecki 704 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.