"Diagnosis" Ewy Podgórskiej: premiera online w Ninatece [wideo]

To kreacyjny film dokumentalny, podróż w głąb podświadomości mieszkańców Łodzi, prezentowany m.in. podczas festiwalu IDFA w Amsterdamie i Millennium Docs Against Gravity. Prapremierowy pokaz 19 maja o godz. 21. Za darmo i bez reklam.

„Kiedy usłyszysz pytanie, odpowiedz natychmiast. Bez zastanowienia. Pamiętaj, każda odpowiedź jest tak samo dobra i tak samo ważna” – tymi słowami w dokument Ewy Podgórskiej wprowadza widzów głos psychoanalityka. Na jego kozetce znalazło się piętnaścioro łodzian: starszych i młodszych, bogatszych i biedniejszych, borykających się z problemami. Początkowo odpowiadają na pozornie niewinne pytania dotyczące ich relacji z miastem. Jakim miasto byłoby zwierzęciem? A jaką byłoby matką? Te abstrakcyjne rozważania stają się pretekstem do intymnych wyznań bohaterów.

Film otrzymał nagrody na kilku festiwalach, w tym w Moskwie na International Documentary Film Festival DOKer, na Forum Kina Europejskiego Cinergia oraz Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu (nagroda "Cierpliwe oko" im. Kazimierza Karabasza za "świadome i dojrzałe użycie środków filmowych, które budują autorską, hipnotyczną wizję miasta i uwikłanych w nim mieszkańców"). Był prezentowany publiczności m.in. podczas festiwali filmów dokumentalnych w Amsterdamie IDFA 2018 (premiera światowa) i MFF w Sofii, Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, Krakowskiego festiwalu Filmowego (poświęconego filmom dokumentalnym i krótkometrażowym) oraz festiwali Transatlantyk i Dwa Brzegi. Był również nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2020.

Twórcy filmu:

Ewa Podgórska - scenariusz i reżyseria (na zdjęciu)
Małgorzata Wabińska - pomysł filmu, producentka
Marek Kozakiewicz - zdjęcia
Piasek & Wójcik - montaż
Marcin Lenarczyk, dj Lenar - reżyseria dźwięku, muzyka
Bartek Tyciński - muzyka
Entertain Pictures - producent
EC1 Łódź - Miasto Kultury, Fixafilm - koproducenci

Prapremiera dziś, 19 maja, o godz. 21:00 na stronie ninateka.pl.

Ninateka, serwis prowadzony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA), w otwartym, darmowym dostępie prezentuje prawie 8 tysięcy materiałów audiowizualnych - filmy fabularne i dokumentalne czołowych polskich twórców, rejestracje spektakli i koncertów, animacje, słuchowiska i rozmowy z ciekawymi ludźmi.

Paweł Piasecki 479 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.