Trójka skończyła się w weekend [wideo]

Ocenzurowanie listy przebojów Trójki zmusiło Marka Niedźwieckiego do pożegnania się ze stacją. Fala uderzeniowa po piątkowych wydarzeniach usunęła z anteny kolejnych dziennikarzy i spowodowała ostrą reakcję środowiska artystycznego.

Kryzysy wybuchają w weekendy. Konsekwentne niszczenie legendarnej stacji Polskiego Radia miało swój symboliczny finał w miniony weekend. Burza wokół wydarzeń w Trójce przyćmiła nawet premierę kolejnego filmu braci Sekielskich.

Piątek, 15 maja

Marek Niedźwiecki jak co tydzień prowadzi listę przebojów LP3 – 15 maja realizowane jest jej 1998 wydanie. Nad liczeniem głosów słuchaczy czuwa jak zwykle Bartosz Gil. Na pierwszym miejscu znajduje się piosenka Kazika Staszewskiego „Twój bój jest lepszy niż mój”. Piosenka jest artystyczną reakcją na wprowadzone przez rząd kwietniowe obostrzenia spowodowane pandemią. Zamknięte dla Polaków cmentarze i zakaz zgromadzeń publicznych nie objęły jednego z posłów, co spotkało się z muzyczną reakcją niepokornego wykonawcy. Po zakończeniu notowania Marek Niedźwiecki zaprasza do głosowania na kolejne wydanie i sobotnią "Markomanię”.

Sobota, 16 maja

Ze strony internetowej Polskiego Radia znika notowanie. Wyświetla się błąd strony. Dyrektor-redaktor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski wydaje oświadczenie: „podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy. W związku z tym Redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu tego głosowania. Wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich słuchaczy za zaistniałą sytuację. Na kolejne głosowanie Listy Przebojów Trójki zapraszamy 22 maja o stałej porze."

W swoim profilu Facebookowym żona Bartosza Gila, Mahdieh Gholami informuje o zawieszeniu w czynnościach zawodowych w stacji męża. Miał odmówić podpisania oświadczenia, jakoby piątkowe zestawienie miało zostać sfałszowane.

W sobotę wieczorem w swoim profilu w Facebooku Zbigniew Preisner poinformował, że Marek Niedźwiecki zdecydował o odejściu z anteny Programu Trzeciego Polskiego Radia. Miało być to reakcją na ocenzurowanie wyników głosowania słuchaczy na LP3 - listę przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Rusza fala komentarzy i sprzeciwów – współpracy ze stacją odmawiają m.in. Mariusz Szczygieł. Oświadczenie o pożegnaniu się ze stacją wydaje kolejna legenda – Hirek Wrona. Ze zdecydowanym sprzeciwem ruszają artyści. Dawid Podsiadło w swoim profilu pisze: „Trudno bez emocji patrzeć na kolejny przykład demolowania kultury. Trójka miała zawsze specjalne miejsce w moim sercu, a o istnieniu kultowej listy słyszałem od urodzenia. Muzyczna redakcja Trójki od początku bardzo wspierała mnie i moją twórczość, za co zawsze będę wdzięczny. Ale jeżeli na dzisiejszej antenie PR3, polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki."

W ślad za Dawidem Podsiadło poszedł również muzyk Tomasz Organek. Katarzyna Nosowska pisze: „Czy Byliście kiedyś z wizytą, w miejscowości, która latem tętni życiem- po sezonie? Jest opustoszała, cicha, tylko wiatr bawi się rozdmuchując kupki rudych liści, tańczy z foliową torebką na ścieżce prowadzącej do zabitej deskami lodziarni.. To miejsce, w którym każdy zakątek przetrzymuje wspomnienia z lata- burą jesienią -tylko zasmuca.. Radiowa Trójka jest dla mnie teraz jak ten kurort po sezonie. Niech nasze piosenki zabrzmią w niej, dopiero gdy znów przyjdzie lato.”

Niedziela, 17 maja

Tomasz Kowalczewski wydaje kolejne oświadczenie: "Nasi radiowi informatycy przeanalizowali logowania osoby odpowiedzialnej za kolejność piosenek w elektronicznej wersji listy. Według głosów słuchaczy, Kazik powinien być na miejscu czwartym. Następnie zespół LP3 poblokował głosy słuchaczy oddane na innych wykonawców uznane przez nich za nieuczciwe lub manipulacyjne. Wpłynęło to na pozycję utworów z wyższego miejsca, które znalazły się niżej 'torując' drogę na wyższą pozycję piosence Kazika. Po tym zabiegu piosenka artysty znalazła się na drugim miejscu. Z ustaleń wynika, że to prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki 'Twój ból jest większy niż mój' na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste". "Przez te zabiegi ucierpieli inni wykonawcy i nie była to niestety pierwsza taka ingerencja w wolę słuchaczy. Jest nam przykro, że doszło do takiej sytuacji i dlatego przepraszamy słuchaczy Listy Przebojów Trójki, że unieważniliśmy ostatnie notowanie LP3" - napisał Tomasz Kowalczewski. Dodał, że "była to jedyna możliwa decyzja, która pomoże w utrzymaniu zaufania do tego programu i zasad oddawania głosów".

Marek Niedźwiecki wydaje oficjalne oświadczenie: "W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia".

Marcin Kydryński zgodnie z ramówką prowadzi audycję "Siesta” obecną na antenie Trójki od ponad 30 lat. Na początku zaznacza, że to audycja pożegnalna: "17 maja Siesta – po dziesięciu tygodniach odsunięcia od anteny – zabrzmiała w Trójce po raz ostatni. Wróciłem, żeby się pożegnać. Radio, które miałem zaszczyt i szczęście współtworzyć przez całe pokolenie, od dnia przełomu roku 1989, w ostatnich latach zmieniło swoją twarz. Dziś już jej nie poznaję. I nie jest to znajomość, którą chciałbym kontynuować. W Trójce zostaje wciąż kilka bliskich mi osób. Prosiłbym, by ich nie osądzać, bo każdy z nas jest w innej życiowej sytuacji. Dla mnie decyzja o odejściu – choć w świetle wydarzeń ostatnich miesięcy oczywista – jest trudna. Dla nich może być niemożliwa. Gandhi pocieszyłby nas: „patrząc na historię świata widzimy, iż tyrani, jakkolwiek okrutni i bezmyślni, zawsze w końcu upadają. Zawsze”. Dodam od siebie, że warto im w upadku pomóc. Zaczynając od niezgody na ich szaleństwo. I nie zaszkodzi pamiętać: w Portugalii Rewolucja Goździków, która obaliła dyktatora, też zaczęła się od włączonej w radiu piosenki Paola de Carvalho.”

W reakcji na ocenzurowanie Listy Przebojów odchodzi kolejna legenda, bojkot stacji ogłaszają m. in. Kayah i Magda Umer. Jedna z największych wytwórni muzycznych Mystic Production publikuje stanowisko: „Niniejszym informujemy o zawieszeniu współpracy z Trójką. W ostatnich latach ze stacji została zwolniona lub odeszła elita dziennikarstwa, najlepsi z najlepszych. Ludzie, którzy stanowili dla nas gwarancję niezależności i dzięki którym Trójka była radiem mądrym, otwartym na świat. Radiem, które uczyło i bawiło, dla którego najwyższymi wartościami były mądrość i wolność - w tym gwarantowana nam przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej wolność wyrażania swoich poglądów oraz wolność twórczości artystycznej. Dziś tej Trójki już nie ma. Piątkowe i sobotnie wydarzenia, a więc anulowanie wyników głosowania słuchaczy Listy Przebojów Marka Niedźwieckiego i Piotra Barona, co w naszej ocenie nosi znamiona cenzury, przelały czarę goryczy. Nie możemy pozostać bierni. Prosimy o nieemitowanie naszych utworów na antenie PR3 do czasu przywrócenia w radiu podstawowych standardów, których oczekujemy od mediów, szczególnie publicznych. Nasza decyzja obejmuje zarówno katalog artystów międzynarodowych (m.in. Deep Purple, Nick Cave, Skunk Anansie, Marillion - pełna lista zostanie dostarczona radiu), jak i polskich (Organek, Lao Che, Sorry Boys, Artur Andrus, Piotr Bukartyk – tu również pełna lista zostanie dostarczona radiu).”

Ludzie

Pod kolejnymi postami w fanpage’u Trójki słuchacze zamieszczają oburzone komentarze albo link do piosenki Kazika w Youtube. W poniedziałek rano liczba wyświetleń piosenki w oficjalnym profilu wydawcy S.P. Records przekracza 5 mln.
Wieloletni dziennikarze i współpracownicy Programu Trzeciego Polskiego Radia wydają wspólne oświadczenie i zamieszczają je w swoich mediach społecznościowych. Jego treść brzmi: "Przez wiele lat pracowaliśmy na to, byście mogli słuchać Trójki z przyjemnością. Żeby to było dobre i mądre radio. Teraz musimy zaprotestować. Przeciwko odebraniu stacji wiarygodności. Przeciwko skandalicznemu traktowaniu dziennikarzy. Przeciwko cenzurze. Przeciwko sukcesywnemu niszczeniu radia. Mamy dość wystawiania Trójki na nieustanne zarzuty zakłamywania rzeczywistości i ingerencji polityków. Stało się za dużo. Dość! Stoimy murem za Markiem Niedźwieckim i Bartoszem Gilem.”

Protest udostępniają m.in. Marcin Łukawski, Krystian Hanke, Ernest Zozuń i Katarzyna Stoparczyk.
W nocy z niedzieli na poniedziałek Fisz Emade w swoim profilu zamieszczają najnowszy protest song "Mój kraj znika" z komentarzem: „Kazik znika z Trójkowej listy przebojów. Następnego dnia z Trójki znika mój kumpel Bartek Gil. Trójka znika. Mój kraj znika.”

W niedzielne popołudnie pod budynkiem radia w przepisowych odległościach ustawiają się aktualni i byli pracownicy i współpracownicy Programu Trzeciego Polskiego Radia. Stoją w ciszy. Słuchacze pod tablicą przy wejściu do budynku składają kwiaty.

Zamieszczone w zapowiedzi artykułu na stronie głównej zdjęcie przedstawia Zbigniewa Preisnera informującego o odejściu Marka Niedźwieckiego z Trójki. Fotografia z postu na stronie Preisnera na Facebooku.

Katarzyna Woźniak 540 Artykuły

Absolwentka polonistyki na toruńskim UMK ze specjalnością filmoznawczą. Na co dzień zdaje relacje z przesunięć na półkach rynku FMCG. Po godzinach - czytelniczka. Najbardziej lubi pisać o filmach i książkach, choć właśnie o nich pisze najrzadziej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.