Otwarcie restauracji a branża e-delivery [opinia]

Ponowne otwarcie restauracji może ośmielić więcej osób do zamawiania dań za pomocą agregatorów - uważa Piotr Kruszyński, CEO Pizzaportal.pl

Otwarcie lokali gastronomicznych wpłynie pozytywnie na branżę e-delivery. Podczas pandemii serwis PizzaPortal.pl nie odnotował znaczącego wzrostu zamówień. Część klientów po prostu bała się korzystać z opcji jedzenia z dowozem. Otwarcie restauracji może ośmielić więcej osób do zamawiania dań za pomocą agregatorów, choć na przykładzie Chin widać, że ludzie są ostrożni, jeśli chodzi o wracanie do dine-in. Otwarcie ogródków i ładna pogoda powinny pomóc w powrocie klientów do restauracji – wówczas łatwiej o zachowanie dystansu.

Odnotowaliśmy znaczący spadek zamówień do biurowców w porze lunchowej. Kolejny etap odmrażania gospodarki może przyczynić się do tego, że więcej firm wróci do biur, rezygnując tym samym z home office.

Restauracje, które zdecydują się otworzyć lokale muszą dostosować do restrykcji nałożonych przez rząd i wytycznych Sanepidu. Na pewno będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Restauratorzy powinni zainwestować w odpowiednie środki do dezynfekcji powierzchni i zapewnić klientom maksymalną ochronę przed wirusem. Lokale będą musiały przeorganizować swoją pracę, zrezygnować z barów samoobsługowych, bufetów czy samodzielnych dozowników do nalewania napojów. To z kolei powoduje, że do codziennej obsługi klientów wymagana będzie większa liczba personelu.

Wyjście do restauracji nie będzie takie, jak kiedyś. Rząd wymaga zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy osobami czy montowania pleksi. To wszystko sprawi, że powrót do normalności, jaką znamy sprzed kilku miesięcy, nie jest możliwy. Dla restauratorów wyzwaniem będzie również reorganizacja stolików, tak aby na 4 metry kwadratowe przebywała jedna osoba. Problem może pojawić się w mniejszych lokalach, które mają ograniczoną przestrzeń.

Dobra informacja jest taka, że restauratorzy ponownie mogą zarabiać i zawalczyć o swój biznes.

Piotr Kruszyński, CEO PizzaPortal.pl

PizzaPortal.pl, serwis internetowy oferujący dostawy jedzenia, działa na polskim rynku od 2010 r. Skupia obecnie oferty blisko 4 tys. restauracji z ponad 300 miast w całym kraju.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.