Hollywoodzka technologia dotarła do Polski [wideo]

Pierwsze stacjonarne studio Virtual Production oparte na wysokiej rozdzielczości ścianach LED, silniku Unreal Engine 4 oraz autorskim rozwiązaniu opracowanym przez grupę specjalistów z NoLabel powstanie w ramach oddziału technologicznego Blackfish Warsaw.

Jak zminimalizować czas i koszt zdjęć jednocześnie zwiększając możliwości kreatywne i scenariuszowe? To jedno z najważniejszych pytań, z jakim spotykamy się w produkcji w ostatnich miesiącach. Real-time virtual production - technologia wykorzystywana dotychczas jedynie w dużych hollywoodzkich produkcjach jest już dostępna w Warszawie na potrzeby reklam, filmów i seriali.

- Wirtualna produkcja oparta na ścianie LED oraz Unreal Engine to magiczne rozwiązanie, które pozwala w obecnych warunkach i przy mniejszych budżetach proponować prawie nieograniczone możliwości scenariuszowe – mówi Maciej Żemojcin producent i partner w konsorcjum, które podjęło wyzwanie i opracowało autorskie rozwiązanie. – Dostępna dotychczas na rynku technologia była zbyt droga, aby mogły pozwolić sobie na nią polskie produkcje. Dlatego postanowiliśmy opracować własną. W ciągu 10 godzin na planie jesteśmy w stanie nakręcić sceny w 4-10 różnych lokacjach. „Przerzut” to zmiana środowiska 3D oraz minimalnej scenografii i trwa tylko 10 minut. Ogromną zaletą systemu jest to, że operator zachowuje się, jakby był na rzeczywistej lokacji. Używa wciąż tej samej kamery, wybranych przez siebie filmowych obiektywów oraz narzędzi gripowych, jak wózek, steadicam, czy kamera „z ręki”. Możliwości kreacji oraz reżyserii są natomiast nieporównywalnie większe: zmiana lokacji jest natychmiastowa, a możliwości modyfikacji lokacji pozostają ograniczone jedynie wyobraźnią twórcy. Aktorzy, grając w środowisku 3D, widzianym na żywo, czują się naturalniej niż otoczeni wyłącznie green screenem.

- Pod koniec 2019 roku razem z Maciejem Żemojcinem postanowiliśmy zainwestować we własny autorski system produkcji wirtualnej – mówi Krzysztof Hrycak, CEO domu postprodukcyjnego NoLabel z Krakowa. – Jesteśmy po wielu miesiącach testów i developmentu całego systemu wirtualnej produkcji, które zakończyło nagranie filmu demo. Nasze rozwiązanie technologiczne jest gotowe i obecnie wprowadzamy je na rynek.

Pierwsze stacjonarne studio Virtual Production oparte na wysokiej rozdzielczości ścianach LED, silniku Unreal Engine 4 oraz autorskim rozwiązaniu opracowanym przez grupę specjalistów z NoLabel powstanie przy ulicy Chełmskiej 21 w Warszawie ramach oddziału technologicznego Blackfish Warsaw. Film demo, nakręcony w jeden dzień zdjęciowy w 100% wirtualnych lokacji, został wyreżyserowany przez Wita Dzikiego.

Katarzyna Kacprzak 448 Artykuły

Zajmuje się agencjami reklamowymi i eventowymi. Ma na oku studia produkcyjne i branżę OOH. Gdyby mogła wybrać byłaby kopistką w Bibliotece Aleksandryjskiej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.