Janusz Palikot otworzy 10 Alkotek - lokalnych destylarni alkoholi

Szuka wspólników dla spółki Alembik Polska przez Crowdway.pl

Alembik Polska to kolejny projekt Palikota w branży alkoholowej po zakupie Browaru Tenczynek w 2018 roku oraz rozwijane przy wsparciu inwestorów crowdfundingowych spółki Tenczyńska Okovita i Tenczynek Bezalkoholowe. Nowo powstała spółka Alembik Polska uruchomi do końca trzeciego kwartału 2021 roku sieć Alkotek w 10 miastach. W lokalnych destylarniach otwartych dla gości produkowana będzie wódka rzemieślnicza Palikot, a także inne mocne alkohole – w każdym z punktów inny. Na miejscu dostępne będą również piwa kraftowe i rzadkie trunki rzemieślnicze z importu oraz autorskie menu inspirowane kuchnią śródziemnomorską i kaukaską. Zysk ma przynosić głównie produkcja i sprzedaż własnych destylatów. Cztery pierwsze lokale mają zostać uruchomione do końca br., zaś pozostałych 6 punktów ma ruszyć do końca III kwartału 2021 r.

– Pomysł na budowę sieci Alkotek kiełkowała w mojej głowie od dłuższego czasu. Obserwowałem rozwój tego typu przedsięwzięć w Niemczech i Stanach Zjednoczonych i spodziewam się, że mają olbrzymi potencjał także w Polsce. Nasi rodacy zmienili w ostatnich latach kulturę spożywania alkoholu. Są otwarci na smaki regionalne, odkrywanie trunków przygotowywanych według tradycyjnych receptur. Cenią jakość, świeżość i oryginalność serwowanych alkoholi. To wszystko znajdą w naszych Alkotekach - zapewnia Janusz Palikot.

Kluczowym wyposażeniem każdej z Alkotek będzie alembik służący do destylacji okowity, ginów i innych alkoholi. Każdy lokal będzie wytwarzał inny rodzaj jakościowego destylatu w limitowanych ilościach (do 800 butelek miesięcznie). Produkt będzie sprzedawany na miejscu, a także w siostrzanych lokalach, a także on-line, za pośrednictwem partnerów spółki. Najważniejszym destylatem Alkotek będzie wódka kraftowa ‘Palikot’. Jednak 10 alembików do destylacji umożliwi nam produkowanie tyluż różnych alkoholi w jednym czasie. Dzięki temu będziemy szybko reagować na trendy rynkowe, które wskazują na wzrost zainteresowania rzemieślniczych produkcji wódki, ginów, whisky czy rumów – zapowiada Palikot.

Środki na inwestycję w Alembik Polska będą ponownie zbierane na platformie Crowdway.pl Cel to pozyskanie do 4,185 mln zł. W przypadku realizacji 100 proc. wartości kampanii spółka przeznaczy 1,5 mln zł na zakup 10 alembików i 1,5 mln zł na wyposażenie lokali. Pozostałe środki wyda na sprzęt do wyszynku piwa (tapy) do 10 lokali, stworzenie aplikacji oraz koszty akcyzy, marketingu, importu, środki obrotowe.

Minimalna wartość inwestycji w spółkę to 270 zł. Inwestorzy oprócz akcji Alembika i prawa do dywidendy otrzymają m.in. zniżki i zaproszenia na noce premier w Alkotekach, zamówienia urodzinowe za kwotę do 2 tys. zł w prezencie oraz instalację prywatnego tapu w domu.

Strategia spółki zakłada osiągnięcie w 2021 roku przychodów w wysokości 12 mln zł, w tym 5,7 mln zł ze sprzedaży destylowanych w Alkotekach oraz podwojenie tych wartości w 2022 roku. Spółka oczekuje osiągnięcia zysku netto w przyszłym roku na poziomie 1,9 mln zł oraz blisko 3,9 mln zł w 2022 r. Wypłata dywidendy jest przewidywana od roku obrotowego 2022.

W 2019 roku na rozwój Tenczyńskiej Okovity SA Palikot zebrał 4,18 mln zł, a na przełomie wiosną 2020 pozyskał 4,176 mln zł na budowę spółki Tenczynek Bezalkoholowe SA. Obie kampanie promowane były na platformie Crowdway.pl.

 

Crowdway.pl działa od 2015 r. i ma na swoim koncie informowanie o największych w Polsce zbiórkach realizowanych przez spółki szybkiego wzrostu i start-upy, o łącznej wartości ponad 25 mln zł, w tym krajowe rekordy z markami Tenczyńska Okovita, PINTA Barrel Brewing, Doctor Brew, Bivrost i Lovely. Operatorem platformy jest Crowdway Sp. z o.o., która od stycznia 2020 roku razem ze spółkami QValue SA i Vortune Equity sp. z o.o. należy do holdingu Vortune Equity Group SA.

 

 

Paweł Piasecki 414 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.