Just Eat Takeaway przejmuje GrubHub za 7,3 miliarda dolarów

Powstanie największa firma na świecie (poza Chinami) zajmująca się dostawami jedzenia online.

Just Eat Takeaway oczekuje finalizacji przejęcia GrubHub - spółki z siedzibą w Chicago, założonej w 2004 r. - w pierwszym kwartale przyszłego roku po uzyskaniu zgód akcjonariuszy i regulatorów.  Firma chce koncentrować działania na czterech najbardziej dochodowych rynkach w obszarze dostaw jedzenia: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech.

W styczniu br. doszło do fuzji Just Eat z Takeway.com, do którego w Polsce należy pyszne.pl, w transakcji wycenianej na podobną kwotę (7,8 miliarda dol.). Została ona już zatwierdzona przez brytyjskego regulatora (Competition and Markets Authority). Dalsza konsolidacja ma powstrzymać ekspansję Uber Eats, które składało wcześniej ofertę na GrubHub, ale problemem były kwestie konkurencji na rynku amerykańskim.

Just Eat założyło w 2001 r. pięciu duńskich przedsiębiorców. Od 2005 r. firma ma siedzibę w Londynie. Just Eat i Grub Hub dostarczyły w ub. roku łącznie 593 miliony posiłków, głównie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Prognozy na ten rok są jeszcze lepsze, zważywszy na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, które uderzyły w firmy gastronomiczne serwujące dania głównie w lokalach, a sprzyjały  nastawionym lub przestawiającym się sprawnie na dostawy online.

Paweł Piasecki 1018 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.