Kärcher wsparł renowację berlińskiej katedry

Czyszczenie południowej wieży ewangelickiej świątyni, jednej z najważniejszych w Niemczech, trwało cztery tygodnie.

Prace podjęte przez firmę Kärcher, globalnego lidera technologii czyszczenia, w marcu 2020 r., były częścią zakrojonej na szeroką skalę renowacji fasady katedry. Znajduje się ona w samym sercu stolicy Niemiec, na Wyspie Muzeów – wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO kompleksie architektonicznym i kulturalnym, mieszczącym jedne z ważniejszych muzeów Europy, w tym Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum). Wyczyszczenie wieży ze zgromadzonych przez dekady zabrudzeń oznaczało prace w ekstremalnie wymagających warunkach, na wysokości 40 metrów nad ziemią. 

Do usuwania sadzy, pyłu i wszelkich osadów odkładających się przez ostatnie dziesięciolecia na piaskowcu, z którego wzniesiono katedrę, eksperci Kärchea użyli unikatowej technologii piaskowania krzemianem glinu pod niskim ciśnieniem powierzchniowym (od 0,5 do 1 bara). Z odległości od 10 do 20 cm, wyposażeni w maski filtracyjne i kombinezony, skrupulatnie usuwali warstwy zanieczyszczeń. Technologia została zaaprobowana przez Urząd Zabytków po badaniach, w których dowiedziono, że jest to procedura nie tylko wyjątkowo skuteczna, lecz także delikatna dla czyszczonej powierzchni. - Teraz technologia ta będzie mogła posłużyć przywróceniu dawnego blasku innym zabytkom Berlina - mówi kierownik projektu z ramienia firmy Kärcher, Nick Heyden.

W ramach programu sponsorowania kultury Kärcher od 1980 roku wyczyścił ponad 140 zabytków na całym świecie. Należą do nich kolumnady na Placu Świętego Piotra w Rzymie, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, mające ponad 3300 lat Kolosy Memnona w Luksorze, pomnik przedstawiający czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych w Mount Rushmore, a także katedra w Akwizgranie i kościół Cesarza Wilhelma w Berlinie. Czyszczenie odbywa się zawsze w ścisłej współpracy z konserwatorami zabytków, restauratorami i historykami sztuki.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.