10 nominacji do nagród API - Ambasadorzy Polskich Innowacji

Trójka laureatów nagród API zostanie ogłoszona podczas kolejnej edycji Polish Tech Day, który w 2020 roku odbędzie się w wersji online 8 lipca.

Fundacja PLUGin ogłosiła 10 nominacji do nagród Ambasadorzy Polskich Innowacji (API), przyznawanych tym, którzy najbardziej przyczyniają się do pozytywnej zmiany wizerunku Polski i Polaków w świecie w kontekście nowych technologii i innowacji. Nominowani są naukowcami, inżynierami, managerami lub przedsiębiorcami w branży nowych technologii. Ideą nagrody jest promowanie obrazu nowej polskiej emigracji, nie tylko za granicą, ale także w Polsce. - Pragniemy stworzyć obraz “polskiego innowacyjnego przedsiębiorcy” kojarzącego się z polską diasporą tak samo mocno albo nawet bardziej niż słynny “polski hydraulik” – mówi Jacek Ratajczak z Fundacji PLUGin.

Dziesiątka nominowanych do nagród API 2020 przedstawia się następująco:


1. Piotr Baczyński – CEO ImmersionVR, startupu który w ostatnich 12 miesiącach, przy współpracy z NASA uruchomił aplikację umożliwiającą podziwianie księżyca i misji Apollo 11 z telefonu, oraz stworzył wirtualną platformę do szkolenia lekarzy i personelu medycznego w USA, w zakresie prawidłowego nakładania i zdejmowania odzieżyochronnej, używanej w pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem.

2. Tomasz Bagiński​ – dyrektor kreatywny w Platige Image, w ostatnim roku producent wykonawczy serialu „Wiedźmin”, który odniósł globalny sukces i został ogłoszony jedną z najchętniej oglądanych produkcji na świecie z oferty platform streamingowych.

3. Katarzyna Hess-Wiktor ​– ​CEO Minnity, startupu tworzącego platformę, która ułatwia komunikację między podopiecznymi z demencją a ich opiekunami oraz członkami rodzin oraz pomaga personelowi rozwijać kompetencje opiekuńcze za pomocą cyfrowych materiałów szkoleniowych. W ostatnim roku nawiązała międzynarodową współpracę we Francji i w Finlandii oraz udostępniła opiekunom bezpłatny mikrokurs dotyczący higieny i najlepszych praktyk w opiece domowej nad osobami starszymi podczas pandemii.

4. Agnieszka Hryniewicz-Bieniek ​– w lipcu 2019 objęła stanowisko Global Director Google for Startups, realizowanego na całym świecie programu firmy, który zajmuje się wspieraniem nowych biznesów. Jego działalnością zarządza z campusu na placu Konesera na warszawskiej Pradze. Dzięki temu stolica Polski stała się ośrodkiem światowych innowacji.

5. Grzegorz Jarząbek i Łukasz Rzeczkowski ​– twórcy pionierskiej platformy Trustedoctor, która umożliwia konsultacje lekarskie online. Podczas rozwijającej się na świecie pandemii zapewniła tysiącom pacjentów bezpieczne konsultacje medyczne w sześciu państwach.

6. Tomasz Karwatka ​– założyciel firmy Divante. Uruchomił projekt "Tech to The Rescue”, umożliwiający organizacjom pozarządowym dotkniętym negatywnymi skutkami pandemii skorzystanie z bezpłatnej pomocy firm (polskich i zagranicznych) z branży technologicznej w postaci usług, dostępu do narzędzi i pomocy specjalistów.

7. Olga Malinkiewicz​ – założycielka firmy Saule Technologies, zajmującej się produkcją elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów (krystaliczne minerały, które mogą wyprzeć krzem w niektórych zastosowaniach). W ostatnim roku spółka Saule Technologies uruchomiła sprzedaż Solar Carport (garażu słonecznego), autonomicznej – czyli niewymagającej podłączenia do sieci elektroenergetycznej – stacji ładowania samochodów elektrycznych.

8. Adam Marciniak​ – wiceprezes Zarządu Banku PKO BP nadzorujący Obszar Informatyki. Wraz z Polskim Funduszem Rozwoju uruchomił projekt Chmury Krajowej, która zapewnia przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań chmury obliczeniowej oraz przyspiesza cyfrową transformację gospodarki. W kwietniu 2019 roku Chmura Krajowa rozpoczęła działalność operacyjną. Przyczynił się również do międzynarodowej ekspansji usługi Blik, która od 2020 dzięki partnerstwu z Mastercard
będzie dostępna na całym świecie.

9. Michał Wroczyński – współzałożyciel i CEO Samurai Labs, laboratorium, które - za pomocą stworzonej przez siebie sztucznej inteligencji - wykrywa i zapobiega przemocy w sieci. Startup w ostatnim roku otrzymał pozytywną ocenę Europejskiej Rady Innowacji i dofinansowanie (Horyzont 2020).

10. Jerzy Wysocki i Małgorzata Then​ – właściciele spółki Biotrem produkującej jadalne, ekologiczne i ulegające szybkiej degradacji naczynia. Produkty sprzedawane są na ponad 40 rynkach na świecie. Ostatni rok wiązał się z dalszą ekspansją międzynarodową oraz uruchomieniem testowej produkcji talerzy z mieszanki wodorostów (sargasu - lokalnie dostępnego surowca) i odpadów z przerobu manioku na Dominikanie.

Nagroda Ambasadorzy Polskich Innowacji wręczana jest co roku, za okres ostatnich 12 miesięcy. Finał pierwszej edycji odbył się w październiku 2019 roku podczas Polish Tech Day w Londynie.

Więcej informacji o nagrodzie oraz ​ nominowanych i nagrodzonych w ubiegłej edycji API można znaleźć tutaj.

Paweł Piasecki 947 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.