W Szczecinie powstał IKEA Dom Jutra

IKEA pokazała, jak może wyglądać dom funkcjonujący z pełnym poszanowaniem natury.

W Szczecinie otwarto IKEA Dom Jutra.

Mają się tutaj odbywać dyskusje, prelekcje i pokazy filmów. Do współtworzenia warsztatów IKEA zaprosiła lokalnych aktywistów oraz animatorów kultury. 

– To, co robimy w domu, ma potężne przełożenie na otaczający nas świat. Już w połowie roku wszyscy zaczynamy żyć na kredyt naszej planety. Dlaczego? Bo zużywamy wtedy zasoby naturalne przypadające na cały rok. Każdego roku Dzień Długu Ekologicznego wypada coraz wcześniej. Możemy to zmienić, zaczynając od zmian we własnym domu - mówi Karol Tomczyk, market manager w IKEA Retail Polska.

IKEA Dom Jutra został podzielony na kilka przestrzeni, z których każde pełni inne zadanie i funkcję. W otwartej kuchni i jadalni odbywać się będą  warsztaty z gotowania wegetariańskiego. Na domowej farmie prowadzone będą praktyki dotyczące zrównoważonych upraw. W strefie tworzenia pod okiem stolarzy i projektantów będzie można dać drugie życie meblom, a w planerowni wspólnie z pracownikami IKEA zaprojektować funkcjonalną i przyjazną dla środowiska kuchnię. 

Wraz z otwarciem Domu Jutra IKEA uruchomi inicjatywę społeczną, której celem będzie zespołowe wypracowanie rozwiązań pomagających ograniczyć ilość odpadów w Szczecinie.

IKEA Dom Jutra powstał w stuletniej kamienicy przy placu Odrodzenia. Prace remontowe pozwoliły na zachowanie oryginalnej stolarki i podłóg, co pozwoliło na przedłużenie ich życia i jest zgodne z zasadami „less waste”. 

Dom Jutra to czasowa inicjatywa trwająca od czerwca 2020 r. do momentu otwarcia sklepu IKEA w Szczecinie, które planowane jest w 2021 r. Po tym czasie IKEA przekaże w pełni wyposażoną przestrzeń Miastu Szczecin, które zadeklarowało chęć kontynuacji projektu pod nazwą Dom Skandynawski.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.