Dzieła sztuki za 5 milionów zł sprzedane na aukcji mBanku [wideo]

Dochód z licytacji zasili powstający fundusz mBanku "M jak malarstwo".

mBank wystawił na aukcję budowaną od lat kolekcję dzieł sztuki wybitnych polskich twórców takich jak Józef Brandt, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Witkiewicz, Juliusz Kossak i Alfred Wierusz-Kowalski. Na aukcji w Desa Unicum 25 czerwca pod młotek poszło 30 prac ponad dwudziestu twórców. Środki z niej pozyskane sfinansują  powstający właśnie fundusz mBanku „M jak malarstwo”, który wspierać będzie młodych polskich artystów i artystki.

Za blisko 2 miliony złotych sprzedała się praca Józefa Brandta "Pospolite ruszenie u brodu" (na zdjęciu powyżej). Gdy obraz został kupiony w 1997 roku, jego cena wynosiła 375 tys. zł. Warto przypomnieć, że w 2018 roku podczas pierwszej w historii stacjonarnej aukcji dzieł sztuki dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 1,5 mln złotych zapłacono za pracę Józefa Brandta „Jarmark w Bałcie na Podolu” pochodzącą ze zbiorów mBanku.

Obraz „Niespodziewana śnieżyca" Alfreda Wierusza-Kowalskiego kupiono za kwotę 944 tys zł. Pod młotek poszła również praca Stanisława Witkiewicza „Jarmark w miasteczku”, którą kupiono za ponad 400 tys. zł. To kilkakrotnie więcej, niż wynosiła jej estymacja. Również znacznie powyżej szacowanej ceny, za ponad 147 tys. złotych, sprzedano dzieło „Król chłopów" Włodzimierza Tetmajera. Na aukcji licytowane były także prace m.in. Juliusza Kossaka, Józefa Rapackiego, Józefa Ryszkiewicza, Alfreda Lenicy i Jana Tarasina. Pozostała część kolekcji licytowana będzie na aukcjach stacjonarnych i online domu aukcyjnego Desa Unicum. Jesienią pod młotek pójdzie też rzeźba Igora Mitoraja „Ikaria”, która do tej pory zdobiła hall warszawskiej siedziby.

Aukcja była transmitowana na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum. Tutaj można zobaczyć wystawione na aukcję prace oraz katalog aukcyjny.

To już trzecia aukcja, jaką dla mBanku prowadzi dom aukcyjny Desa Unicum. Dwie poprzednie zostały zorganizowane z okazji 27. i 28. Finału WOŚP. Dochód z nich - 2,7 mln zł wsparł cele Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Desa Unicum można licytować za pośrednictwem strony internetowej desa.pl, przez aplikację mobilną, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.