Kiepskie prognozy dla rynku smartfonów i komputerów

Według IDC wydatki na sprzęt IT spadną o 4-11%.

Firma analityczna IDC przewiduje, że w tym roku wydatki na sprzęt IT, czyli komputery, tablety i akcesoria, ale także smartfony, zmaleją od 4% (według optymistycznej prognozy) do ponad 11% (wariant pesymistyczny). Jeszcze na początku roku firma przewidywała wzrost całego rynku o 6%.

Wydatki na zakup komputerów osobistych, laptopów czy tabletów zmaleją o 8-12%. Na rynku laptopów w Polsce przewodzi firma Lenovo (ok. 25% rynku ilościowo), za nią są: Dell (19%), HP (18%), Acer (12%) i Asus (niespełna 12%).

Z kolei na rynku telefonów komórkowych (9,3 mln szt. w ub.r.; wartość: 12,5 mld zł) IDC przewiduje spadek w tym roku od 7% nawet do 15%. Według Marka Kujdy, starszego analityka w polskim oddziale IDC, już w I kwartale br. na rynku smartfonów widać było spadek – o 3,7% ilościowo i o 15% wartościowo. Wartościowo Samsung ma w nim ok. 25% udziałów, Huawei tyle samo, Apple, producent iPhone'ów – 22%, Xiaomi – 21%, Motorola – 2%. Ilościowo liderem jest Xiaomi (31%), Huawei ma 27%, Samsung – 22%, Apple – 9% (dane z I kw. 2020; źródło: IDC).

Maciej Burlikowski 1578 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.