Elton John i jazz z Montreux w lipcu na YouTube [wideo]

Zarówno dostępne po raz pierwszy w wersji cyfrowej archiwalne nagrania występów Eltona Johna, jak i koncerty z kilkunastu edycji słynnego jazzowego festiwalu w Montreux pojawią się wyłącznie na YouTube. Start obu cykli już jutro, 3 lipca.

Nagrania archiwalne „Elton John: Classic Concert Series” zadebiutują na oficjalnym kanale YouTube brytyjskiego piosenkarza już w najbliższy piątek, 3 lipca, o godz. 18:00 CEST i będą później prezentowane co sobota przez kolejne sześć tygodni. W pierwszej odsłonie obejrzymy, po raz pierwszy w wersji cyfrowej, nagranie koncertu z Playhouse Theatre w Edynburgu w Szkocji w 1976 roku. Odbył się on tuż po tym jak singiel „Don’t Go Breaking My Heart” stał się numerem jeden w Wielkiej Brytanii. Występ otwiera "Skyline Pigeon" (z albumu „Empty Sky”),  a kończy „Saturday Night's Alright (For Fighting)”. Pośrodku same klasyki, w tym „Rocketman”, „Daniel” czy „Bennie and the Jets”. Podczas tego koncertu Elton John po raz pierwszy wykonał „Don't Go Breaking My Heart” solo, po czym wspiął się na fortepian - scenę pokazano na teaserze całego cyklu. W kolejnych odsłonach zobaczymy występy Eltona Johna w Sydney Entertainment Center w Australii w 1986 r., Arena di Verona we Włoszech (1989), Place of the Apotheosis w Rio de Janeiro w Brazylii (1995), Madison Square Garden w Nowym Jorku (2000) i amfiteatrze w Efezie w Turcji (2001).

Celem przedsięwzięcia jest nie tylko zelektryzowanie fanów artysty na całym świecie, ale również zebranie funduszy na ważny cel dobroczynny - wsparcie walki z COVID-19 przez Elton John AIDS Foundation.

Wyłącznie na YouTube pojawi się także inny cykl koncertów - gratka dla miłośników jazzu, ale nie tylko. „Summer Of Music” przygotowano z okazji 54. edycji słynnego festiwalu w Montreux w Szwajcarii prezentującego gigantów jazzu, ale także wiele gwiazd innych nurtów muzyki, w tym bluesa, rocka i hip-hopu. Impreza rozpocznie się światową premierą wideo z koncertu Johna Lee Hookera z 1983 roku w piątek 3 lipca - dniu, kiedy oficjalnie miał ruszyć tegoroczny Montreux Jazz Festival (odwołany, jak wiele innych wydarzeń kulturalnych, z powodu pandemii koronawirusa) - i potrwa do niedzieli 18 lipca. W programie „Summer Of Music” znajdziemy jeszcze szereg innych światowych premier, w tym występy Angelique Kidjo i Charlesa Bradleya z 2016 roku oraz legendarne koncerty takich gwiazd jak Nina Simone, B.B. King, Carlos Santana czy Marvin Gaye.

Oto pełna lista koncertów w tym cyklu:

John Lee Hooker (1983) — światowa premiera — piątek, 3 lipca

Charles Bradley (2016) — światowa premiera — sobota, 4 lipca

Dimeh, Slimka, Makala et Varnish la Piscine (2016) — niedziela, 5 lipca

Suzanne Vega (2004) — poniedziałek, 6 lipca

Rory Gallagher (1979) — wtorek, 7 lipca

Charles Mingus (1975) — środa, 8 lipca

Carlos Santana Plays the Blues (2004) — czwartek, 9 lipca

Bang Bang Romeo (2019) — światowa premiera — piątek, 10 lipca

Angelique Kidjo and Friends (2016) — światowa premiera— sobota, 11 lipca

Nina Simone (1976) — niedziela, 12 lipca

Deep Purple Live with Orchestra (2011) — poniedziałek, 13 lipca

Etta James (1993) — wtorek, 14 lipca

B.B. King (1993) — środa, 15 lipca

Kenny Wayne Shepherd (2019) — światowa premiera — czwartek, 16 lipca

Tom Misch (2019) — światowa premiera — piątek, 17 lipca

Marvin Gaye (1980) — sobota, 18 lipca

 

Paweł Piasecki 567 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.