ITI Neovision chce zmienić nazwę na Canal+ Polska i wejść na giełdę

To drugi w kraju po Cyfrowym Polsacie operator telewizji satelitarnej.

Canal+ dostarcza telewizję satelitarną nieco ponad 2 mln abonentów. Dla porównania Cyfrowy Polsat ma ich około 3,4 miliona. W ub.r. Canal+ osiągnął 2,26 mld zł przychodów, z których wypracował 105 mln zł zysku operacyjnego i 87,7 mln zł zysku netto. Spółka zatrudnia 1,3 tys. osób.

Akcjonariuszami ITI Neovision są: francuska grupa telewizyjna Groupe Canal+ (51% akcji), polski TVN Media (32%) oraz zarejestrowana w Holandii spółka LGI Global Ventures Holding BV (17%), należąca do amerykańskiego koncernu Liberty Global, właściciela drugiej największej w Polsce sieci telewizji kablowej UPC Polska. Zgodnie z umową akcjonariuszy Groupe Canal+ miała prawo odkupić udziały od mniejszościowych partnerów, ponieważ tego nie zrobiła, to teraz oni mają prawo sprzedać je w ofercie publicznej i zamierzają to zrobić na warszawskiej GPW (w sprawozdaniu złożonym do sądu spółka poinformowała, że podjęła uchwałę o dematerializacji akcji i ubiega się o dopuszczenie do publicznego obrotu na GPW). Groupe Canal+ ogłosiła, że pomimo publicznej oferty zamierza pozostać strategicznym akcjonariuszem.

W 2006 r. telewizyjna grupa TVN utworzyła platformę satelitarną n, której operatorem stała się ITI Neovision. W 2012 r. TVN sprzedał wszystkie posiadane przez siebie udziały (100%) spółce Canal + Cyfrowy SA, w zamian otrzymując 32% akcji w połączonej firmie. Platforma działała pod marką NC+, a w ub.r. zmieniła ją na Canal+. W ub.r. ITI Neovision kupiła 70% udziałów Kino Świat Sp. z o.o., jednego z największych u nas dystrybutorów filmów.

Maciej Burlikowski 1723 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.