Radio Nowy Świat przyjęte z euforią

Nowa stacja pobiła rekordy słuchalności na wielu platformach.

Radio Nowy Świat wystartowało w piątek 10 lipca o 6 rano. Antenę otworzył Wojciech Mann audycją "Poranna Manna" i piosenką zespołu The Beatles "All you need is love". Specjalną piosenkę o "Nowym Świecie" napisał też dla radia Piotr Bukartyk, który był pierwszym antentowym gościem Wojciecha Manna.Pierwszy serwis informacyjny zaprezentował Tomasz Ławnicki. W porannym paśmie pojawił się Michał Nogaś i prezentował nowość wydawniczą - "Turbulencje", przy okazji zapowiadając kolejne audycje. W ciągu dnia kolejnymi gośćmi byli prezenterzy i prowadzący Radia Nowy Świat, a także osoby wyłonione w konkursie Młode Talenty, które poprowadzą pasmo "Próbny lot". Na zaproszenie na antenę odpowiedziało aż 1200 osób.

Radio wyraźnie profiluje się w kierunku kultury: antenę wypełniają audycje muzyczne, literackie i popularnonaukowe. Stacja objęła już patronatami medialnymi pierwsze koncerty, płyty i wydarzenia. Zgodnie z zapowiedziami twórców radia nadaje ono bez reklam.

REKORDY SŁUCHALNOŚCI

Jeden z formatorów radia, Piotr Jedliński, powiedział w czerwcu, że Radio Nowy Świat ma szansę stać się radiem internetowym z największą liczbą słuchaczy na świecie. Ambicie twórców sięgają ponad 100 tys. odbiorców. Poranny program Wojciecha Manna w Radiu Nowy Świat na platformie Open FM i w usłudze WP Pilot trafił łącznie do prawie 100 tys. słuchaczy. Według wstępnych szacunków to najlepszy wynik pojedynczej stacji w historii Open FM. W szczytowym momencie ponad 40% wszystkich korzystających w piątkowy poranek z tej usługi miało włączone Radio Nowy Świat.

W niedzielę wieczorem, po trzech dniach nadawania Radio Nowy Świat poinformowało, że w piątek za pośrednictwem strony internetowej słuchało go 266 tys. unikalnych użytkowników. Na Open FM - 100 tys. w aplikacji Replaio Radio - 70 tys. 15 tys. słuchaczy skorzystało z aplikacji Patronite Audio.

Aplikacja Radia Nowy Świat w AppStore znalazła się w 24 godziny na pierwszym miejscu w kategorii "Rozrywka". Stacja pobiła również rekord platformy Open FM. Zgodnie z informacją przekazaną Radiu Nowy Świat przez firmę Revma, która obsługuje ich streaming, nadawcy osiągnęli wynik wyższy niż BBC Online.

Aplikację Radia Nowy Świat, przygotowaną przez The House Of Code, pobrano 41 300 razy.

RAMÓWKA USTALONA...

.... ale możliwe są jeszcze zmiany. W piątki od godziny 6 do 10 na antenie usłyszymy Wojciecha Manna w audycji "Poranna Manna". Od godziny 10 do 11 antenę przejmują "młode talenty" i prowadzą "Próbny lot". Od 11 do 14 w lipcu pasmo "W środku dnia" poprowadzi Paweł Orlikowski. Od 14 do 16 audycję "Świat nowej muzyki" poprowadzi Bartek Winczewski - będzie skupiał się na nowych brzmieniach muzycznych. W piątek wyjątkowo na antenie od 14 do 15 można było usłyszeć Zbigniewa Zamachowskiego w audycji "Zamach na Dziesiątą Muzę". Od 16 do 19 w piątek na antenie planowo audycję ma prowadzić Michał Porycki - "Popołudnie w Nowym Świecie". Od 19 do 22 jest zaplanowana audycja muzyczna zakończona koncertem.

W sobotę od 10 do 12 na antenie stacji audycję "De Cuba, su musica" poprowadzi Jose Torres. Od,12 do 13 usłyszymy "Deliberatorium" Beaty Grabarczyk. Od 13 do 15 w audycji "Muzyczny tygiel" wystąpi Krzysztof Sacha. Od 15 do 16 "Stulecie dziwów" przedstawi Jerzy Sosnowski. Po nim antenę przejmuje w godzinach 16-18 Kinga Krasuska z audycją "Miłomuzomania". Od 18 do 19 na antenie usłyszymy audycję "Jej historia" Katarzyny Zacharskiej, a od 20 do 22 Krzysztof Łuszczewski zaprezentuje "Jeźdźców muzy".

W niedzielę 10 słuchaczy powita Wojciech Mann w audycji "Bez kolejki". Po nim od 13 do 14 audycję "Raczek Movie" poprowadzi Tomasz Raczek. Od 14 do 15 zagra Jan Młynarski w audycji "Wesoła warszawska fala". Od 15 do 17, czyli w godzinach, w których ta audycja odbywała się na antenie Trójki, usłyszymy Marcina Kydryńskiego w "Porze siesty". Od 17 do 18 na antenie pojawi się Eliza Michalik z audycją "W głębi duszy". Od 19 do 20 na audycję o książkach zaprosi Michał Nogaś ("Czytał Michał Nogaś"), a wieczorne pasmo niedzielne poprowadzi Andrzej Poniedzielski z "Piosennikiem".  

Radio Nowy Świat tworzy spółka "Ratujmy Trójkę”, w skład której wchodzą byli dziennikarze i wieloletni współpracownicy Programu III Polskiego Radia oraz słuchacze. Finansowanie stacji odbywa się poprzez crowdfunding w serwisie Patronite. Dotychczas twórcy zyskali 25 tys. patronów, dzięki którym zebrali 1,8 mln zł.

Katarzyna Woźniak 590 Artykuły

Absolwentka polonistyki na toruńskim UMK ze specjalnością filmoznawczą. Na co dzień zdaje relacje z przesunięć na półkach rynku FMCG. Po godzinach - czytelniczka. Najbardziej lubi pisać o filmach i książkach, choć właśnie o nich pisze najrzadziej.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.