Globalne wydatki na reklamę spadną o 9,1%
Pandemia przyspiesza konwersję na reklamę cyfrową.
Podczas gdy pandemia spowodowała ogólny spadek wydatków reklamowych, kryzys przyspieszył szersze przejście marketerów na działania w internecie. Skłoniło to Zenith do wniosków, że reklama cyfrowa wzrośnie do 51% w skali światowych wydatków na reklamę w 2020 r. i osiągnie 55% do 2022 r. W obszarze wydatków na reklamę w internecie przewiduje się, że wydatki spadną o zaledwie 2% w 2020 r. Nie oczekuje się, że jakakolwiek część tego budżetu reklamowego powróci do tradycyjnych mediów w miarę ustępowania kryzysu.
Według Zenitha Stany Zjednoczone pozostają na razie "stosunkowo odporne” na recesję na rynku wydatków reklamowych w internecie, co ma związek z rekordowymi wydatkami polityków w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w listopadzie. Oczekuje się, że w tym roku wydatki na reklamę spadną zaledwie o 7%.
Prognozuje się, że wydatki na reklamy w regionie Azji i Pacyfiku spadną o 8% dzięki temu, że na niektórych rynkach udało się utrzymać epidemię koronawirusa pod kontrolą. W Europie Zachodniej wydatki na reklamę zostały mocno ścięte i przewiduje się, że spadną aż o 15%.
Wartość polskiego rynku reklamy po I kwartale 2020 r. szacowana była na 2,1 mld zł, co oznaczało wzrost o 0,5% rok do roku. W styczniu i lutym odnotowana została jeszcze dodatnia dynamika wydatków. W marcu natomiast w wyniku wprowadzonych restrykcji związanych z COVID-19 oraz wynikających z sytuacji redukcji budżetów reklamowych odnotowano już spadki.
Zenith na podstawie prowadzonych przez firmę analiz wytypował dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze – oba zależne od ostatecznej sytuacji związanej z COVID-19 w pozostałych kwartałach 2020 r. – Jeśli będziemy mieć do czynienia ze skutecznym odmrażaniem gospodarki, spadek rynku reklamowego w Polsce może się zatrzymać na koniec 2020 r. na poziomie -7,3%. Natomiast jeśli na skutek wzrostu zachorowań restrykcje zostaną zaostrzone, wartość rynku reklamowego może spaść nawet o 14%. Najłagodniej kryzys obejdzie się z mediami cyfrowymi, a największe spadki w ujęciu procentowym odnotują prasa, kino i outdoor – komentuje Anna Bartoszewska, dyrektor generalna Zenith Polska.

Absolwentka polonistyki na toruńskim UMK ze specjalnością filmoznawczą. Na co dzień zdaje relacje z przesunięć na półkach rynku FMCG. Po godzinach - czytelniczka. Najbardziej lubi pisać o filmach i książkach, choć właśnie o nich pisze najrzadziej.