Mere, czyli czego nie wiecie o nowym dyskonterze w Polsce

25 lipca ruszył pierwszy w Polsce sklep rosyjskiej sieci dyskontowej Mere, długo (i z niepewnością) wyczekiwany. Przybliżamy nowego gracza na dyskontowym rynku.

– Firma Torgservis, prowadząca sklepy Mere w UE i sieć Svietofor w Rosji, a także w Kazachstanie, Białorusi i Chinach, wywodzi się z Krasnojarska na Syberii.

– Pierwszym zagranicznym rynkiem dla spółki była Białoruś, gdzie wystartowała ona w 2017 roku, a obecnie ma już ponad 30 obiektów.

– Do końca 2018 roku miała 885 sklepów o łącznej powierzchni 649 tys. mkw., ale w 2019 roku uruchomiła aż 500 placówek w swojej ojczyźnie i 3 placówki w Niemczech. Pozwoliło to Svietoforowi zwiększyć obroty o 26% i wejść do grona 10 największych rosyjskich sprzedawców detalicznych FMCG. Do końca 2019 roku sieć liczyła około 1400 punktów sprzedaży.

– Tylko liderzy gigantycznego rosyjskiego rynku, X5 Retail i Magnit potrafili rozwijać się szybciej niż Torgservis.

– W 2019 roku uruchomiono trzy sklepy Mere w Niemczech (Lipsk, Zwickau i Halle). Plany obejmują jednak 100 placówek w tym kraju, a także sklepy w Rumunii, Niemczech, Azerbejdżanie i Polsce.

– Rynek długo wątpił w start Mere w Polsce, bo pierwotnie sklepy miały powstać w 2018 roku, potem w 2019… i w końcu pierwszy szyld pojawił się w lipcu 2020 roku w zapowiadanej zresztą wcześniej lokalizacji przy ulicy 1 Maja w Częstochowie.

– W Polsce docelowo ma powstać 105 placówek handlowych tej sieci.

– Torgservis chwali się, że ma ceny o 20% niższe niż konkurencja, które uzyskuje dzięki bezpośredniej współpracy z producentami, sztywnej polityce kosztowej i minimalnej marży handlowej. Nie bierze też opłat od producentów za miejsce na półce…

– …której zresztą nie ma, bo większość towarów sprzedawana jest z palet, kartonów i metalowych koszy.

– Gdy w Niemczech otwarto pierwszy sklep w Lipsku, po dwóch dniach musiano go zamknąć, bo zabrakło towaru. Klienci go wykupili. Ponowne zatowarowanie potrwało kolejne trzy dni. 

– Gdy sieć miała 731 sklepów,czyli mniej więcej połowę obecnego stanu posiadania, jej przychody wynosiły równowartość 1,3 mld dol. 

(Handelextra.pl)

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.