115 mln zł kary dla Biedronki

Karę nałożył UOKiK za inne ceny na półkach i w kasach oraz brak cen przy towarach w sklepach sieci dyskontowej.

Od jesieni ub.r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) prowadził postępowanie w sprawie cen w sklepach sieci Biedronka należącej do Jeronimo Martins Polska. Według licznych skarg konsumentów ceny produktów na półkach okazywały się niższe niż te, które musieli zapłacić w kasie. Niekiedy w ogóle brakowało cen przy towarach. Urząd doszedł do wniosku, że praktyka nieprawidłowego uwidaczniania cen w sklepach tej sieci trwała co najmniej od 2016 r., i nałożył na spółkę Jeronimo Martins Polska 115 mln zł kary.

Według Tomasza Chróstnego, prezesa UOKiK, Jeronimo Martins Polska tłumaczyła te nieprawidłowości błędami ludzkimi wynikającymi z dużej skali działalności.

- Nie wykluczamy, że tak rzeczywiście mogło być, nie usprawiedliwia to jednak w żadnym stopniu działania na niekorzyść klientów, tym bardziej że przez długi czas przedsiębiorca - pomimo licznych nieprawidłowości wykrywanych przez Inspekcję Handlową - nie starał się systemowo rozwiązać tego problemu. Tak duży podmiot powinien dochować należytej staranności w swojej działalności, aby błędy w oznaczeniu nie dotykały osób kupujących w jego sklepach - wskazuje prezes UOKiK.

Jeronimo Martins Polska zapowiedziała, że odwoła się od tej kary do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sieć Biedronka to ponad 3 tys. sklepów, a jej ubiegłoroczny obrót (wartość sprzedaży) to 54,1 mld zł. Najwyższą do tej pory karę 120 mln zł za naruszanie praw konsumentów UOKiK nałożył na początku br. na Volkswagen Group Polska za tzw. aferę dieselgate.

Maciej Burlikowski 1735 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.