Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa Radia Nowy Świat

Ma to związek z dyskusją, która rozgorzała w związku z męskoosobowym określeniem "aktywista" użytym wobec Margot w serwisie informacyjnym radiostacji.

Jednym z pierwszych krytyków użycia wobec Margot, osoby transpłciowej, formy męskoosobowej i tzw. deadname (nieużywanego przez nią imienia nadanego przy urodzeniu) Michał Sz, był dziennikarz Mike Urbaniak. Jego wpis na Facebooku uznający to za "żenujące" i "haniebne" spotkał się z reakcją prezesa Radia Nowy Świat Piotra Jedlińskiego, który postanowił stanąć w obronie wolności słowa. Ta postawa z kolei wywołała oburzenie środowiska LGBT i wielu słuchaczy, a także spowodowała "odcięcie się" zespołu redakcyjnego, w tym Magdy Jethon, od Jedlińskiego, którego wypowiedź uznano za jego prywatną opinię. Sam prezes zresztą podkreślił później, że opowiada się po stronie środowiska LGBT w kontekście ostatnich wydarzeń w Warszawie, ale to nie uspokoiło nastrojów.

Zdaniem części obserwatorów decyzja Jedlińskiego o rezygnacji z funkcji prezesa spółki zarządzającej Radiem Nowy Świat powinna pomóc rozwiązać kryzys wizerunkowy, który mógłby mocno zaszkodzić działającej od niedawna stacji i zniechęcić wspierających ją w serwisie crowdfundingowym Patronite.pl "patronów".

W zespole zarządzającym Radia Nowy Świat obok Piotra Jedlińskiego znaleźli się Magda Jethon, Krzysztof Łuszczewski i Anna Krakowska.

Regularnych comiesięcznych wpłat na internetowe radio dokonuje obecnie ponad 30 tys. osób. Miesięcznie daje to kwotę ok. 735 tys. zł. Łączna suma wpłat do tej pory przekroczyła 2,65 mln zł.

Paweł Piasecki 471 Artykuły

Specjalizuje się w e-commerce i nowych technologiach. Pracował m.in jako tłumacz i redaktor, przez ponad 5 lat przygotowywał codzienny serwis prasowy dla przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miłośnik muzyki klasycznej i jazzu.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.